Dawne kolegium jezuickie odsłania swoje tajemnice


– Ogromnym zaskoczeniem było dla nas odkrycie na całej powierzchni wykopu pozostałości zabudowy – murowane konstrukcje pochodziły z kilku różnych obiektów wzniesionych zapewne między połową XVII w. a połową XVIII w. Są to relikty budynków gospodarczych wchodzących w skład kompleksu kolegium – zaznacza Ewa Pawlak.

Wykopaliska obejmowały niewielki fragment terenu drugiego dziedzińca. W wykopie oprócz murów odkryto także relikty pieca i posadzkę budynku o szachulcowej konstrukcji ścian. Z badań pochodzą liczne kafle, ułamki naczyń i przedmioty metalowe, które znajdowały się między pozostałościami zabudowy. Po przeprowadzeniu prac mury zabezpieczono i przysypano. Zabytki metalowe poddano konserwacji i razem z pozostałymi przedmiotami zostaną przekazane do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Jak podkreślają archeolodzy, trudno jest jednoznacznie wskazać przeznaczenie budynków gospodarczych znajdujących się na terenie drugiego dziedzińca.

– Brak jest źródeł ikonograficznych dla tego miejsca przed końcem XVIII w., jedyne, na czym możemy się opierać, to skromne informacje w źródłach pisanych – dodaje Ewa Pawlak.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz