Dawne kolegium jezuickie odsłania swoje tajemnice


Interesującego odkrycia dokonali archeolodzy na terenie Urzędu Miasta Poznania. Na parkingu sąsiadującym z budynkiem od strony parku F. Chopina odnaleźli relikty zabudowań gospodarczych wchodzących w skład kompleksu dawnego kolegium jezuickiego. Naukowcy datują ich powstanie na lata 1650-1750.


Celem wykopalisk było rozpoznanie nawarstwień archeologicznych zachowanych na zapleczu dawnego kolegium jezuickiego. Chodzi o tzw. drugi dziedziniec, czyli teren położony pomiędzy budynkiem urzędu, kościołem farnym a parkiem Fryderyka Chopina.

– W trakcie wcześniejszych prac rozpoznano ten obszar przy pomocy odwiertów geologicznych, które pozwoliły ustalić, że w zachodniej i południowej jego części znajdują się głównie warstwy niwelacyjne, którymi sukcesywnie podnoszono teren zajęty niegdyś przez fosę – mówi archeolog Ewa Pawlak.

Zgodnie z przewidywaniami archeolodzy w trakcie wykopalisk odsłonili przede wszystkim zalegające na przemian warstwy kory i piasku, które nawieziono tu w końcu XVIII w., ale nie tylko.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz