Humor i gwara podwórkowych kapel


Zespół „Szczuny z Sulęcinka” otrzymał Puchar Starosty Poznańskiego za zajęcie I  miejsca w X Przeglądzie Kapel Podwórkowych „Kapeliada” w Plewiskach. Zwycięski zespół otrzymał też Nagrodę Publiczności.

Festiwalowi, który w miniony weekend przyciągnął kapele z różnych stron kraju, przyglądało się wielu mieszkańców Plewisk i okolic. Publiczność nie tylko słuchała melodyjnych, pogodnych  i zabawnych w treści podwórkowych piosenek, ale też bawiła się serwowanymi skeczami i dowcipami, między innymi występującego Czesława Gryski – piewcy folkloru i gwary poznańskiej, szefa kapeli„Plewiszczoki”.

 

„Szczuny z Sulęcinka” nie gardzą także tarką, który także jako instrument wykorzystywany jest w granych i śpiewanych przez zespół melodiach i piosenkach.

 

W tej barwnej imprezie wystąpiły także kapele: „Takie chłopaki i…” z Kazimierza Biskupiego, „ Z kopyta” z Kamieńca, „Swoja Wiara” z Murowanej Gośliny, czy „Piaskowianie” z Piasków. Nowością ich występów była rywalizacja konkursowa wykonawców. Poza konkursem zaprezentowały się zespoły: „Aspirynki” i wspomniani „Plewiszczoki”. Przegląd Kapel Podwórkowych zakończyła wspólna zabawa.

Nagrody wykonawcom wręczał radny powiatowy Mirosław Wieloch, a dyplomy uznania uczestnikom imprezy z okazji 10-lecia Kapeliady – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach Antoni Pawlik i lider „Plewiszczoków” Czesław Gryska. Miłym akcentem były słowa uznania oraz gratulacje przesłane na ręce organizatorów Przeglądu Kapel Podwórkowych przez posła na Sejm RP Stanisława Kalembę – odczytane przez dyrektora GOK w Komornikach, instytucji, która przy wsparciu władz gminnych zorganizowała tę jubileuszową imprezę.

Zwycięska kapela podwórkowa „Szczuny z Sulęcinka”, założona została w 2000 roku. W repertuarze, przeplatanym humorem, ma też własne kompozycje. To powoduje, że kapela nawiązuje szybki kontakt z publicznością. Kapela wydała płytę i występuje także na falach Radia Merkury. Zdobywała kilka nagród na innych krajowych przeglądach. Zespół gra na akordeonie, gitarze, banjo, kontrabasie i bębnie. Jako instrumentu używa nawet… tarki.

Andrzej Świątek

Foto:  GPŚ RW

 

 

 

 

Dodaj komentarz