Czytanie przed snem – jak wpływa na mózg?


Dla wielu osób wśród sposobów na spędzanie wolnych wieczorów chyba do najpopularniejszych opcji należy oglądanie telewizji. W ostatnich latach można też zauważyć, że równie częste staje się surfowanie w sieci czy scrollowanie mediów społecznościowych. Choć aktywności te same w sobie nie są jeszcze niczym złym, warto zauważyć, że często nie wnoszą do naszego życia niczego wartościowego, a czasem wręcz powodują uczucie przytłoczenia nadmiarem informacji. Co więcej wpatrywanie się w ekrany bezpośrednio przed snem negatywnie wpływa na zasypianie i jakość nocnego odpoczynku. Zacznie lepszym sposobem na wieczorny relaks jest zagłębienie się w lekturze. Oczywiście istnieje więcej alternatyw dla oglądania telewizji przed snem, niż tylko czytanie książek, jednak eksperci podkreślają, że to właśnie wieczór z książką niesie ogromne korzyści dla naszego mózgu. Zobacz, co możesz zyskać dzięki czytaniu.

czytanie przed snem

Obniż poziom stresu

Codzienne obowiązki, praca, kolejne problemy do rozwiązania dotykają nas wszystkich. Nieustanne wyzwania wywołują stres, który jak wiadomo nie jest korzystny nie tylko dla naszego samopoczucia tu i teraz, ale może mieć też wpływ na nasze zdrowie w przyszłości. Okazuje się, że codzienny nawyk czytania książek przed snem znacząco pomaga obniżać poziom stresu. Przeniesienie się w świat książkowych opowieści pozwala oderwać się od uporczywych myśli, zmartwień i poczucia presji. Badania pokazują, że podczas czytania mięśnie się rozluźniają, a oddech uspokaja. Przekłada się to też na zdrowy sen, który jest niezbędny dla regeneracji organizmu.

Ćwicz umysł

Z wiekiem wiele osób może zmagać się z problemami z pamięcią, a nawet doświadczyć chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Nie zawsze mamy wpływ na tego typu sytuacje, jednak wiadomo, że regularne ćwiczenie umysłu obniża ryzyko tego typu problemów. Jednym ze sposobów na takie ćwiczenia, obok rozwiązywania krzyżówek czy różnych logicznych zadań i łamigłówek, jest właśnie czytanie książek. Nawet 15 minutowa lektura przed snem, jeśli będziemy robić to regularnie, pomoże zachować umysł w lepszej kondycji.

Rozwijaj kreatywność

Kiedy pochłaniamy kolejne emocjonujące opowieści, niesamowite historie, przedstawione z różnych punktów widzenia relacje i reportaże, fantastyczne bajki czy ciekawe informacje tworzymy w naszym mózgu ogromną bazę zasobów, z której możemy do woli czerpać w różnych sytuacjach. To jeden z najlepszych sposobów wspierających kreatywność, pomysłowość i myślenie abstrakcyjne.

Czytaj dzieciom

Czytanie przed snem, to pozytywny nawyk, który warto wyrabiać już od najmłodszych lat. Dzieci, którym rodzice czytali na dobranoc, same później chętniej sięgają po książki. Czytanie nie tylko poszerza zasób słownictwa u najmłodszych, ale też poprawia ich świadomość kulturową, pomaga rozwijać empatię i wyrażać emocje.

Dodaj komentarz