Czystsze powietrze nad Poznaniem-odlewnia będzie ogrzewać Wildę


Ponad 30 budynków, w tym szpital HCP,  będzie ogrzewanych ciepłem  odzyskanym z procesów przemysłowych.  To efekt trzyletniej  współpracy Odlewni Volkswagen Poznań  wraz z firmą Veolia Energia Poznań.

 

 

– Otwarty dziś moduł rekuperacji ciepła jest jednym z wielu działań Volkswagen Poznań na rzecz ochrony środowiska i najbliższego sąsiedztwa naszych czterech zakładów produkcyjnych –  mówi Jens Ocksen, prezes Zarządu Volkswagen Poznań.  –  Dzięki temu projektowi ciepło technologiczne powstającego w wyniku procesów odlewniczych może być dalej wykorzystane przez naszych sąsiadów. Dodatkowo jest to doskonały przykład współpracy oraz zaangażowania pracowników Volkswagen Poznań oraz naszych partnerów.

 

Wdrożone rozwiązanie oznacza obniżenie produkcji dwutlenku węgla o 2014 ton rocznie. Dodatkowym atutem tej współpracy jest  też oszczędność  17 milionów litrów wody (to odpowiada rocznemu zużyciu przez 80 czteroosobowych rodzin) oraz blisko 40 000 GJ zaoszczędzonej energii, co z kolei oznacza mniejsze zapotrzebowanie na spalanie paliwa w Elektrociepłowni Karolin oraz zmniejszenie lokalnej emisji  CO2 o ponad 1000 ton rocznie.  A wszystko  to efekt innowacyjnej koncepcji ,  pozwalające na przeprowadzenie ciepła emitowanego przez sprężarki w Odlewni  VW poprzez węzeł cieplny Veolii bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego.

– Odzysk ciepła z przemysłu i skierowanie go bezpośrednio do odbiorców ciepła systemowego w mieście doskonale wpisuje się promowaną przez polski rząd i realizowaną przez Veolię koncepcję budowania gospodarki o obiegu zamkniętym  – wyjaśnia  Gérard Bourland, Dyrektor Generalny Grupy Veolia  w Polsce.  – Ponadto ten projekt zawiera w sobie wszystkie te wartości, które są dla Veolii najważniejsze, jest realizowany w partnerstwie z klientem, ma charakter innowacyjny  i  jest efektywny energetycznie, a dodatkowo ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Chcemy, aby pionierskie rozwiązanie, które Veolia wypracowała z Volkswagenem i pozostałymi partnerami projektu, stały się naszą referencją, którą będziemy odwzorowywać  we wszystkich naszych systemach ciepłowniczych – dodaje Bourland.

 

Jak podkreślają przedstawiciele Volkswagena  i  Veolii,   inwestycja w odzyskiwanie ciepła  może być impulsem do dalszego wspólnego działania w podobnych projektach, służących mieszkańcom Poznania oraz środowisku.

 

Dodaj komentarz