Czym jest upadek z wysokości, czyli jak zdefiniować jeden z najczęstszych wypadków?


Definicja upadku z wysokości każe nam rozumieć go jako uraz związany z oddziaływaniem sporej siły kinetycznej na ciało, w wyniku którego osoba poszkodowana doznała znacznego uszczerbku na zdrowiu. Charakter i rozległość urazów jest zależna od czynników takich jak wysokość z jakiej doszło do upadku, grubość i rodzaj podłoża oraz pozycji przyjętej przez ciało w trakcie upadku. Niestety, w wyniku tego rodzaju urazu najczęściej dochodzi do ciężkich a nawet śmiertelnych obrażeń. Na upadek z wysokości szczególnie narażone są osoby z branży budowlanej, pracujące na rusztowaniach, stropach czy wysokich drabinach. Przy upadku z wysokości najczęściej występują urazy głowy, złamania żeber czy uszkodzenia narządów. Pracownicy powinni być wyposażeni w odpowiednie zabezpieczenia, a także wiedzę dotyczącą tego, jak pomóc osobie poszkodowanej w wyniku wypadku.

STRUMIN_balustrady tymczasowe

Dwa wyjścia pomocy poszkodowanemu przez upadek z wysokości

Eksperci od szkoleń BHP bardzo często nakazują mieć na uwadze własne bezpieczeństwo jako priorytet – dopiero gdy upewnimy się o tym, że nic nam nie grozi, będziemy w stanie pomóc osobie poszkodowanej. W zależności od stanu świadomości tej osoby, można opisać dwa rodzaje działań:

w przypadku gdy osoba jest przytomna

w przypadku gdy osoba jest nieprzytomna

W pierwszym przypadku warto spróbować dowiedzieć się, co dokładnie się wydarzyło, a następnie przekazać tę informację podczas wzywania profesjonalnej pomocy. Czas reakcji jest tu na wagę złota, zważywszy że konsekwencję upadku może stanowić poważny uraz kręgosłupa – należy sprawdzić czy przytomny poszkodowany może poruszać kończynami i czy ma w nich czucie. Nawet jeśli osoba zapewnia nas, że nie czuje bólu, należy przekonać ją do tego by nie wstawała. W przypadku braku czucia i możliwości poruszania kończynami, podejrzenie pada na uraz kręgosłupa. Nie zaleca się przenoszenia danej osoby, poruszania jej ciałem czy układania w pozycji bocznej (chyba, że z ust wydobywa się krew bądź wymioty). Jeśli osoba poszkodowana jest nieprzytomna, ważne jest rozpoczęcie działań jak w przypadku standardowego planu pierwszej pomocy, tj. sprawdzenie oddechu i (gdy poszkodowany nie oddycha) rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej). Obecność oddechu wymaga zaś sprawdzenia oznak ewentualnego urazu kręgosłupa – jeżeli takowy nastąpił, zaleca się działania jak w przypadku osoby przytomnej. Żaden upadek z wysokości nie powinien być bagatelizowany; nawet pozornie niegroźne zdarzenie może skutkować odniesieniem urazu wewnętrznego. Wypadki takie jak te zdarzają się zatrważająco często – czy da się ich uniknąć?

Zabezpieczenia budowlane a prace na wysokości

Współcześnie mamy wiele możliwości zapobiegających wypadkom i urazom odniesionym podczas prac budowlanych. Jednym z rozwiązań, które znajduje swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadku robót na wysokości są balustrady tymczasowe – oferuje je między innymi firma STRUMIN na strumin.pl/zabezpieczenia-budowlane/balustrady-tymczasowe/. Oprócz nich, do ochrony osób pracujących na wysokościach (a także tych, które poruszają się piętra niżej) stosuje się specjalne siatki zabezpieczające wykonane z elastycznych materiałów. Przedsiębiorcy dokładają wszelkich starań ku temu, by ich zabezpieczenia budowlane czyniły sam proces prac bardziej sprawnym. Bezpieczeństwo jest dla każdego – podczas gdy duże firmy mogą zadecydować o zakupie tego rodzaju sprzętu, mniejsze przedsiębiorstwa mają okazję wypożyczenia go do poszczególnych robót. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie swoim i pracowników. W końcu zdrowie ma się jedno.

 

 

Dodaj komentarz