Czym jest i kiedy warto stosować monitoring szkodników?


Monitoring szkodników to jedna z fundamentalnych funkcji w zintegrowanej ochronie magazynów. Jest ważną częścią procesu deratyzacji, gdyż pozwala na szybkie wykrycie niechcianych gości w zbiorach. Im wcześniej uda się prawidłowo oznaczyć i zlokalizować źródło problemów, tym większa jest szansa na ograniczenie strat ilościowych i jakościowych w płodach rolnych.

Monitoring szkodników – kiedy warto go przeprowadzić?

Duże przedsiębiorstwa z branży spożywczej są zobligowane do stosowania odpowiedniego systemu zabezpieczeń. W celu ochrony produkowanej i przechowywanej żywności, niezwykle istotna jest ochrona przeciwko szczurom, owadom i innym gryzoniom zdolnym do zniszczenia bądź zainfekowania dostępnych zbiorów. Aby kontrola była skuteczna i nie prowadziła do znaczących strat, musi być szczegółowo zaplanowana. Przeprowadza się ją nawet w momencie, gdy w pomieszczeniu nie ma produktów roślinnych. Czystość przestrzeni i odpowiedni mikroklimat to jeden z podstawowych elementów właściwej gospodarki zapasami. W czasie oczekiwania na zboże, magazyny lub silosy powinny być szczelnie zamknięte, aby zahamować ryzyko przedostania się szkodników z otoczenia. Przeprowadzenie systematycznego monitoringu szkodników zaleca się także już po umieszczeniu produktów w pomieszczeniu. Szczególnie kontrolowane winny być miejsca mniej wentylowane, np. przy ścianach czy podłogach, a w silosach także z wierzchniej warstwy pryzmy.

Główne cele monitoringu szkodników

Monitoring szkodników umożliwia identyfikację przestrzeni występowania nieproszonych szkodników, insektów czy gryzoni oraz daje szansę na przeprowadzenie zabiegu deratyzacji w odpowiednim momencie. Główne cele zabiegów kontrolnych to:

– wykrywanie aktywności szkodników we wstępnej fazie infekcji oraz określanie ich gatunków i zagrożeń,
– badanie liczebności populacji,
– analiza możliwych następstw prowadzonych działań zaradczych – na przykład likwidacja szczurów może zakończyć się plagą myszy,
– weryfikacja powodów pojawiania się szkodników – może być to spowodowane złym uszczelnieniem, niewłaściwym składowaniem odpadów, pojawieniem się dodatkowych miejsc do atrakcyjnego osiedlenia się, zmianami w otoczeniu,
– zaprogramowanie działań zaradczych na przyszłość.

Z uwagi na zakres możliwych konsekwencji, niezwykle ważne jest prowadzenie działań monitoringu szkodników w sposób ciągły. Brak zagrożenia w danym momencie wcale nie oznacza, że lada moment nie nastąpi eskalacja problemów. Wdrożenie strategii i procedur systemu zabezpieczeń to zadanie wymagające posiadania określonej wiedzy i kompetencji. Zajmuje też czas i jest powodem dodatkowego niepokoju o jakość zbiorów. Jeśli chcemy mieć spokój i pewność, że nasze całoroczne uprawy są składowane w dobrym ekosystemie, warto rozważyć skorzystanie z usług firmy DDD. Dzięki tego typu usłudze możliwe jest zaprogramowanie sekwencji działań i obserwacji obiektu, razem z pomiarami wszelkich elementów aktywności szkodników. Dopiero takie funkcjonalności zapewniają pełne bezpieczeństwo upraw.

 

Dodaj komentarz