Czym jest audyt energetyczny i kiedy jest przeprowadzany?


Na podstawie ustawy z 2016 roku o efektywności energetycznej, pewna grupa przedsiębiorców ma obowiązek sporządzania co 4 lata audytu energetycznego swojej firmy.

Intencją takich działań jest uzyskanie informacji na temat faktycznych potrzeb energetycznych i rozpoznanie obszarów, w których można dokonać racjonalizacji, prowadzących do oszczędności, przy jednoczesnym zachowaniu lub poprawie komfortu, zdrowia i bezpieczeństwa ludzi. Duże przedsiębiorstwa (np. roczny obrót w przekracza 50 mln euro) mają obowiązek wykonywania audytu energetycznego i jest to związane ze wszystkimi rodzajami energii i paliw.

Co obejmuje audyt energetyczny?

Audytem energetycznym objęte są takie obszary jak: instalacje przemysłowe, budynki i transport, odpowiadają one za najwyższy poziom zużycia energii elektrycznej (90 proc.) w firmie. Taki przegląd wykonywany jest na podstawie bieżących, zmierzonych i możliwych do zidentyfikowania danych o zużyciu oraz zapotrzebowaniu na moc. Jeśli to możliwe, dokonuje się również analizy kosztowej cyklu życia instalacji przemysłowych oraz budynków.

Ustalone normy do przeprowadzenia audytu energetycznego wyznaczają etapy, jakie powinien obejmować, to znaczy: wstępne spotkanie rozpoczynające, następnie gromadzenie danych, działania wykonywane w terenie oraz analizę i przedstawienie raportu końcowego. O zakończonej procedurze i wykazaniu możliwych do osiągnięcia oszczędnościach energetycznych, przedsiębiorca jest zobowiązany zawiadomić na piśmie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Termin to 30 dni, licząc od dnia jego wykonania, uzyskane dane należy przechowywać przez okres pięciu lat.

Na każdego przedsiębiorcę zobowiązanego do audytu energetycznego, który nie wywiązał się z tego zadania, może zostać nałożona kara do pięciu procent przychodu, jaki przedsiębiorca uzyskał w poprzednim roku podatkowym. Ustawa nie nakłada obowiązku realizacji przedsięwzięć, które zostały wykazane w raporcie po zakończonym audycie.

Kto może przeprowadzić obowiązkowy audyt energetyczny?

Audyt energetyczny może przeprowadzić podmiot, który jest niezależny od przedsiębiorstwa, które jest jemu poddawane lub ekspert wewnętrzny niezaangażowany w działalność audytowaną. W wyniku wykonanego audytu uporządkowaniu ulegają dane o bieżącym zużyciu energii w konkretnych obszarach, razem z odpowiednimi rekomendacjami. Ich wdrożenie pozwoliłoby na osiągnięcie oszczędności, ograniczenie kosztów operacyjnych, zwiększenie wydajności, czyli uzyskana większej konkurencyjności na rynku. Może stać się także podstawą do planowania nowych inwestycji oraz wdrożenia ISO 50001.

Audyty energetyczne – rodzaje
– Przegląd energetyczny
, czyli oględziny mające na celu rozpoznanie kwestii dotyczących eksploatacji, obsługi oraz niewydajnych urządzeń i wskazanie obszarów, które potrzebują dalszej analizy. Jego wyniki pozwalają na zdiagnozowanie możliwych oszczędności energii, wprowadzanie środków do ich zrealizowania oraz określenie potencjału ograniczenia zużycia energii.
– Diagnoza energetyczna wiąże się z wykonaniem obliczeń z wykorzystaniem liczników energii, co pozwala ocenić faktyczne jej zużycie i ponoszone straty. Efektem tego rodzaju audytu jest bilans energetyczny a także lista zawierająca sposoby na poprawę efektywności przedsiębiorstwa. W bilansie ujmowana jest także analiza finansowa każdego sposobu w celu określenia priorytetów ich wdrażania.
– Audyt energetyczny przedinwestycyjny zawiera szczegółowy opis zużywania energii, koszty inwestycyjne na pokrycie modernizacji i analizę modelu inwestycyjnego. Wynikiem tego rodzaju audytu jest uzyskanie danych o faktycznych potrzebach energetycznych, wykazanie wyliczeń oszczędności energii elektrycznej oraz inwestycje niezbędne do wdrożenia.

Znaczenie audytów energetycznych

Audyt energetyczny wskazuje przedsiębiorcom drogę do polepszenia efektywności energetycznej, która pozwoli na przykład ograniczyć straty, wykorzystać ciepło odpadowe, a wszystkie działania mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Jest to duży zysk dla każdej firmy, ponieważ jej rachunku za prąd są niższe.

Dodaj komentarz