Czy witaminami da się wyleczyć COVID-19?


Główna część omawianego badania dotyczyła pacjentów, którym suplementy zaczęto podawać, gdy już byli chorzy na COVID-19. Dodatkowo naukowcy przeanalizowali mniejszą podgrupę osób, które przyjmowały witaminę D jeszcze przed zarażeniem się wirusem. I także nie stwierdzili również znaczącej różnicy w śmiertelności tej populacji.

„Ważne, aby ludzie zrozumieli, że przyjmowanie dużej ilości tych suplementów nie przekłada się na lepsze wyniki – zaznacza prof. Ragheb Assaly, współautor artykułu. – Drugim istotnym przesłaniem jest to, że odpowiedzią na COVID-19 jest na razie tylko szczepionka. Żadne suplementy ani mikroskładniki nie zrekompensują braku szczepień, ani nie sprawią, że szczepionka nie będzie potrzebna”.

Naukowcy ostrzegają jednocześnie, że ich badanie nie powinno być interpretowane jako stwierdzenie, że suplementy witaminowe i mineralne są złe i należy ich unikać. To jedynie podkreślenie tego, że nie są one skuteczne w zapobieganiu zgonom związanym z COVID-19.

„Chcielibyśmy podkreślić, że jeśli dana osoba nie potrzebuje tych suplementów z medycznego punktu widzenia – nie powinna ich przyjmować, myśląc, że chronią przed COVID-19 – podsumowuje dr Beran. – One nie powstrzymają zarażenie się, ani ciężkiego przebiegu, ani zgonu”.
Katarzyna Czechowicz

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz