Czy warto kupić stalowe felgi na zimę?


Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup drugiego zestawu obręczy. Podyktowane jest to m.in. oszczędnościami wynikającymi z braku konieczności przekładania opon zimowych na letnie i odwrotnie. Koszty tej usługi trzeba ponieść dwa razy w roku przez cały okres użytkowania samochodu. Choć niezaprzeczalną zaletą jest możliwość magazynowania opon u usługodawcy, w niektórych przypadkach jest to dodatkowo płatne. Obecnie produkowane felgi stalowe charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością niż modele sprzed kilku lub kilkunastu lat. Wynika to m.in. z innej metody produkcji oraz dodatkowych zabezpieczeń.

New stylish black brushed aluminum alloy wheel, on white snow. Winter

Nowe czy używane?

Choć kupowanie używanych obręczy jest nadal popularne, rośnie jednak grupa kierowców, którzy inwestują w nowe, sprawdzone felgi. Warto pamiętać, że kupując używane modele nigdy nie ma całkowitej pewności co do ich historii. Duże zniekształcenia oraz pęknięcia na powierzchni są widoczne gołym okiem nawet dla początkującego kierowcy, jednak w przypadku uszkodzeń wewnętrznych i mikropęknięć, prawidłowa ocena stanu technicznego felgi jest bardzo trudna, a czasami wręcz niemożliwa. Ponadto sprzedający nie zawsze ma złe intencje i może po prostu nie wiedzieć o ukrytych wadach i sprzedawać felgę jako pełnowartościowy produkt. Niejednokrotnie bywa tak, że tego typu obręcze bardzo szybko się zużywają i po jednym lub dwóch sezonach nie nadają się do dalszej eksploatacji. W takiej sytuacji zaoszczędzone pieniądze, z nadwyżką trzeba wydać na kolejny komplet. W przypadku nowych felg stalowych używanych zimą, nie należy obawiać się szybkiego występowania ognisk korozji. Prawdą jest, że modele produkowane kilka lub kilkanaście lat temu były mniej odporne na występowanie korozji. Obecnie jednak felgi są dodatkowo zabezpieczane powłoką fosforanów, która charakteryzuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne i pojawienie się korozji. Powłokę nakłada się w specjalnych pomieszczenia, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że nawet najdrobniejszy element i trudno dostępne miejsca zostały odpowiednio pokryte.

Felgi aluminiowe latem, stalowe zimą

Tego typu kombinacja jest jedną z najczęściej stosowanych opcji, zarówno przez kierowców aut kompaktowych, jak i samochodów klasy premium. Obręcze wykonane z aluminium prezentują się zdecydowanie lepiej niż standardowe stalówki. Jednak należy pamiętać, że zakup tego typu obręczy wiąże się ze zdecydowanie większym wydatkiem. Chcąc połączyć wygląd z użytecznością, droższe i bardziej atrakcyjne felgi aluminiowe są zakładane latem, natomiast zimą eksploatowane są stalowe. Warto również pamiętać, że ewentualna naprawa oraz renowacja obręczy wykonanych ze stali jest znacznie tańsza niż modeli aluminiowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniej doświadczonych kierowców. Zimą drogi są znacznie bardziej zanieczyszczone oraz łatwiej o poślizg, dlatego możliwość uszkodzenia obręczy jest wyższa niż w sezonie wiosenno-letnim.

Decydując się na zakup felg stalowych przez Internet, warto wybierać sprawdzone firmy z wieloletnim doświadczeniem. W takim przypadku kupujący może liczyć nie tylko na pomoc przy wyborze konkretnego zestawu, ale również na wsparcie pracowników sklepu na każdym etapie transakcji. Ponadto kierowca ma pewność, że otrzymuje oryginalny towar pozbawiony ukrytych wad. Kupując felgi z niewiadomego źródła, które kuszą niską ceną, może okazać się, że parametry fizyczne dostępne na stronie nie pokrywają się z rzeczywistością lub po dwóch sezonach felga została tak zniekształcona, że nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Dodaj komentarz