Czy ulica Roosevelta zmieni nazwę na Lecha Kaczyńskiego? Mieszkańcy piszą petycję


Komisja ds. nazewnictwa ulic pozytywnie zaopiniowała projekt  przemianowania części ulicy Roosevelta (na odcinku od Ronda Kaponiera do Mostu Dworcowego) na Lecha Kaczyńskiego. Więcej pisaliśmy  tutaj:  Do 11 marca swoją opinię mają wyrazić Rady Osiedla Łazarz i Jeżyce. Mieszkańcy protestują i piszą petycję, pod którą już podpisało się 1300 osób.

UM Poznań

UM Poznań

 

Przemianowanie ulicy Roosevelta na ulicę imienia Lecha Kaczyńskiego podzieliło poznaniaków.  Mieszkańcy wystosowali  petycję do Filipa Olszaka, przewodniczącego Rady Osiedla Łazarza:  „Zdaniem wielu Polaków prezydent Lech Kaczyński był przyzwoitym człowiekiem, lecz dość przeciętnym prezydentem. Nie wniósł żadnych szczególnych zasług dla miasta Poznania, a przynajmniej takich, by jego imieniem nazwać jedną z głównych ulic w mieście. Jeśliby zmieniać nazwę tej ulicy, lepiej byłoby rozważyć jej dawną nazwę, polityka zasłużonego dla Polski i Wielkopolski. Nowa nazwa kojarzyłaby się z bratem Lecha, Jarosławem, wobec którego Lech był dyspozycyjny, a dzieje się to w okresie, w którym Jarosław Kaczyński jest bardzo krytycznie oceniany przez wielu Polaków, w tym poznaniaków”.

Pod petycją podpisało się już ponad 1300 osób.

– Zastanówmy się, czy rzeczywiście w tej chwili należy podejmować tego typu decyzje i zmieniać nazwę jednej z ważniejszych ulic naszego miasta – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. –  Może warto byłoby w tym zakresie nabrać perspektywy i pozwolić historii zweryfikować role i zasługi pewnych osób. Jesteśmy obecnie świadkami prób deprecjonowania wybitnych postaci polskiej historii najnowszej. Obserwujemy walkę o określone pozycjonowanie odegranych przez nich ról. W czasach podziałów ideologicznych i walki o symbole, należałoby dać sobie czas i szansę na ocenę historykom – kto był bohaterem, na jaką miarę i kogo należy uhonorować nadaniem imienia ulicy. Doświadczyliśmy już przecież  zmian ich patronów w przeszłości…

Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta jednak przez Radę Miasta Poznania. To ona, jako organ ustawodawczy, może wpłynąć na dalsze losy ulicy Roosevelta. Dyskusja w tej sprawie zostanie podjęta na sesji Rady Miasta.

Źródło: poznan.pl

Dodaj komentarz