Czy prof. Gliński ocenzuruje prace poznaniaka? Mocny, poznański akcent na ogólnopolskim konkursie fotografii teatralnej


23 listopada w Warszawie odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników pierwszej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Po obejrzeniu ponad dwóch tysięcy zdjęć nadesłanych przez 170 artystów jury wybrało zwycięzców.Wśród laureatów jest fotograf z Poznania!

Jakub Markiewicz Jewrope (10 of 10)


Organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego I Konkursu Fotografii Teatralnej towarzyszy obchodom 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Na konkurs wpłynęło ponad dwa tysiące zdjęć zrobionych w sezonie teatralnym 2014/2015, które walczyły o miano najlepszych w dwóch kategoriach – teatralne zdjęcie sezonu i zestaw dokumentacyjny premiery.

W ścisłym gronie 16 finalistów znalazło się aż trzech poznaniaków! Wszyscy trzej zostali docenieni za zdjęcia dokumentujące przedstawienia teatru tańca: Jakub Markiewicz za “Jewrope” (choreografia Yoshiko Waki, Bodytalk & PTT w Poznaniu); Jakub Wittchen za “Collective jumps” (koncepcja i choreografia: Isabelle Schad we współpracy z Laurent Goldringiem, Art Station Foundation w Poznaniu) oraz Maciej Zakrzewski za zdjęcia dokumentujące “Exordial” (choreografia, koncept, kostiumy i scenografia: Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska PTT w Poznaniu).

Prace oceniało międzynarodowe jury*, w którego skład weszli znani fotograficy i przedstawiciele środowisk twórczych, związanych z teatrem. 23 listopada w siedzibie Instytutu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników. Najlepsze zdjęcie teatralne w sezonie 2014/2105 zrobiła Katarzyna Machniewicz, natomiast Adam Golec otrzymał nagrodę za zestaw.

Nagroda specjalna w postaci zaproszenia do wykonania serwisu fotograficznego przedstawienia „Francuzi” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego trafiła do Jakuba Markiewicza. Poznaniak został doceniony za dokumentację polskiej premiery przedstawienia “Jewrope” w kooperacji PTT w Poznaniu i Bodytalk, która odbyła się w CK Zamek.

– To było jedno z najlepszych przedstawień teatru tańca, na jakim byłem. Po zakończeniu moja narzeczona płakała i nie była w stanie ze mną rozmawiać. Wcale się jej nie dziwię. Yoshiko Waki z zespołem wykonała rzecz arcytrudną – wykorzystując ulotność tańca zrobiła bardzo mocny spektakl, pełen napięcia, ekspresji i szczerości. Prawdziwy i może przez tę prawdziwość tak bardzo bolesny. Mam nadzieję, że widać to na moich zdjęciach – mówi Jakub. – Jeśli Polski Teatr Tańca i Bodytalk będą jeszcze wystawiać Jewrope – koniecznie się wybierzcie! Zapraszam też na wystawę do Warszawy. Mam nadzieję, że prof. Gliński nie ocenzuruje moich zdjęć ;) Nagość w spektaklu to tylko pewnego rodzaju narzędzie, a nie sedno. Jewrope to doskonała opowieść o kondycji człowieka w świecie pełnym napięć, agresji, niezrozumiałych konfliktów i znanej każdemu z nas potrzeby poczucia bezpieczeństwa. Bez względu na to na jakiej szerokości się aktualnie znajdujemy, jaki mamy kolor skóry i w jakiego boga wierzymy.

Prace poznaniaków oraz pozostałych wyróżnionych można oglądać do 23 stycznia 2016 r. w siedzibie Galerii Instytutu Teatralnego oraz w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.

*Skład jury: Agata Adamiecka-Sitek – badaczka teatru, kierowniczka działu naukowo-wydawniczego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego – przewodnicząca Jury, Thomas Aurin – fotograf teatralny, Rafał Milach – fotograf dokumentalista, Artur Sienicki – operator, autor zdjęć, reżyser światła i projekcji wideo, Małgorzata Szczęśniak – scenografka i autorka kostiumów oraz Marta Szymańska – wiceprezeska Fundacji Archeologia Fotografii.

Jakub Markiewicz- rocznik 77, fotograf, operator, montażysta.
Współtwórca ponad 100 produkcji komercyjnych. Reżyser i operator filmów dokumentalnych “Marsz równości” (2011), “Portret Wigilijny” (2014). Społecznik – pomaga poznańskim NGOsom w realizacjach filmowych (Fundacja Animalia, Ulepsz Poznań, Prawo do Miasta, Fundacja SPOT, Stowarzyszenie My Obywatele, My Poznaniacy, Stowarzyszenie o2- dotleniamy miasto).
Na swoim koncie ma nagrody w konkursach fotograficznych: Wodne Skojarzenia 2011, Wielkopolska Press Photo 2013, Wielkopolska Press Photo 2014.
Jego prace publikowane były m.in.: w Huffington Post, tvn, tvn24, gloswielkopolski, poznan.naszemiasto, gazeta wyborcza.
Zawodowo związany z poznańskim studiem GuruMedia.

Dodaj komentarz