Czy poznańska spalarnia truje? Znamy wyniki kontroli


W 2018 roku ITPOK wyprodukował aż 112.000 MWh energii elektrycznej, co pokrywa zapotrzebowanie ponad 130.000 mieszkańców.
– Dodatkowo, w związku z tym, że przekształcamy odpady w których skład wchodzi również biomasa, ponad 40% wyprodukowanej przez nas energii elektrycznej uznawana jest za energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, za którą uzyskujemy zielone certyfikaty. Wszystkie przychody uzyskiwane ze sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia są przenoszone na Miasto i przyczyniają się do zmniejszenia całkowitych kosztów zagospodarowania odpadów. Poza energią, z termicznego procesu przekształcania odpadów otrzymujemy również takie pozostałości, które mogą zostać poddane dalszym procesom odzysku, jak na przykład dodatek waloryzowanych żużli do mieszanek betonowych. Ponadto z procesów oczyszczenia gazów wylotowych otrzymujemy popioły, które są poddawane procesom odzysku w kopalni soli w Niemczech – wyjaśnia Edyta Renduda.
O tym, że Miasto chce być transparentne w relacjach z mieszkańcami świadczy także fakt, że już od samego początku funkcjonowania ITPOK (tj. od 2016 r.) wdrożony został system, który pozwala monitorować wpływ instalacji na środowisko. Poznań zadbał, aby mieszkańcy samodzielnie w każdej chwili mogli sprawdzić, czy ITPOK jest bezpieczna dla otoczenia. Umożliwia to dostęp do aktualnych emisji wyświetlanych całodobowo na tablicy elektronicznej zlokalizowanej przy bramie wjazdowej na teren ITPOK. Monitoring emisji jest też dostępny on-line (na stronie internetowej SITA – Zielona energia, w zakładce aktualne raporty z pracy instalacji).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz