Czy poznańska młodzież wie, kto jest prezydentem miasta?


Niestety, nie każdy młody poznaniak zna odpowiedź na tytułowe pytanie. Chcąc podnieść poziom wiedzy poznańskiej młodzieży na temat Poznania uczennice V Liceum Ogólnokształcącego organizują projekt edukacyjny „Poznaj Poznań, tej!”, który odbędzie się 3-28 kwietnia. Projekt będzie się składał z 3 etapów: wykładów, działań praktycznych na rzecz miasta oraz panelu dyskusyjnego z radnymi oraz zastępcą prezydenta miasta Poznania Tomaszem Lewandowskim. Projekt ma honorowy patronat prezydenta Poznania, Młodzieżowej Rady Miasta Poznania i Rady Osiedla Wilda, natomiast od strony organizacyjnej jest wspierany przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Nabór na uczestników projektu potrwa od 6 do 17 marca.

Projekt składa się z 3 etapów: wykładów (lista prelegentów w przedostatnim akapicie), w których udział mogą wziąć również wolni słuchacze, działań praktycznych na rzecz miasta i jego mieszkańców oraz panelu dyskusyjnego, podczas którego młodzież wyciągnie wnioski z wiedzy zdobytej podczas projektu i stworzy listę postulatów skierowaną do Prezydenta. W dyskusjach wezmą udział: zastępca prezydenta Poznania Tomasz Lewandowski, radni Tomasz Wierzbicki oraz Łukasz Mikuła.

Do projektu zostanie przyjętych 40 uczestników. Uczestnikiem będą mogli zostać uczniowie poznańskich szkół średnich. Nabór zostanie przeprowadzony 6-17 marca br. Do projektu zapisać się można poprzez e-mail na adres: nabor.poznajpoznantej@gmail.com. W momencie zapisu do projektu uczestnik wybierze jedną z czterech grup projektowych (przestrzeń miejska, rozwój miasta, społeczeństwo, kultura; po 10 uczestników do każdej z tych grup) według harmonogramu której będzie uczęszczał na wykłady obowiązkowe. Część wykładowa odbędzie się 3-12 kwietnia br.

Po wykładach odbędzie się etap II – działania praktyczne na rzecz miasta. Każda z grup wybierze jedno z trzech zaproponowanych działań do realizacji (każda grupa ma zaproponowane inne zajęcia, dopasowane do tematyki jej wykładów). Na przygotowanie i zrealizowanie etapu II uczestnicy mają 2 tygodnie (13-26 kwietnia br.)

Ostatnim etapem będzie panel dyskusyjny o tematach: „Poznań naszych marzeń” i „Gdzie jest ukryty i niewykorzystany potencjał Poznania?”). Ostatni etap projektu planowany jest na 28. kwietnia br. Na koniec uczestnicy otrzymają certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

Projekt ma na celu aktywizację poznańskiej młodzieży w zakresie zainteresowania problemami miasta i mechanizmami jego funkcjonowania oraz kreowanie wśród młodych ludzi aktywnej i obywatelskiej postawy. Niestety, wśród młodzieży można zauważyć zjawisko braku zainteresowania swoim środowiskiem, co może mieć wyjątkowo negatywne skutki w przyszłości.

Spis prelegentów dla części wykładowej: Gabinet Prezydenta Miasta Poznania, Poznań Film Commision, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Plastyk Miejski, Miejski Konserwator Zabytków, Wydział Rozwoju Miasta, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, ZKZL, ZDM, ZTM, PLOT, Centrum Kultury Zamek, Scena Wspólna, autor bloga „Klatkowiec. Fotograficznie o kamienicach w Polsce.”, firma „Reklama-Neony”, Pan Jakub Głaz oraz Pan Franciszek Sterczewski.

Projekt jest organizowany przez Beatę Szeszułę i Michalinę Gramzę – uczennice V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej pod opieką profesor Romy Szymańskiej. Informacji na temat projektu udziela Beata Szeszuła pod adresem e-mail: b.n.szeszula@gmail.com i numerem telefonu (w godzinach popołudniowych) 790 535 851, a także Pani Profesor Roma Szymańska pod adresem e-mail: r.szymanska@vlo.poznan.pl. Patronat objął Nasz Głos Poznański.

Dodaj komentarz