Czy powietrzna pompa ciepła to właściwy wybór dla mnie?


Powietrzna pompa ciepła lub Air to Water Heat Pump jest najbardziej efektywną metodą ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła powietrze-woda są dość powszechne w Europie, ale nadal są stosunkowo nieznane w Ameryce Północnej. Powietrzne pompy ciepła są jednym z najprostszych i najtańszych sposobów ogrzewania domu i wody użytkowej.

Powietrzna pompa ciepła – dla kogo?

Jeśli cenisz sobie komfort i wygodę użytkowania, a do tego ważne są dla Ciebie oszczędności – pompa ciepła jest dla Ciebie! Przy niskich kosztach urządzenie ogrzeje Twój dom i zapewni ciepłą wodę użytkową. Powietrzną pompę ciepła można zamontować zarówno w nowym, jak i modernizowanym budynku, nie trzeba ingerować w otoczenie domu, co na już zagospodarowanych posesjach jest bardzo dużą zaletą. Powietrzna pompa jest znakomitą alternatywą dla pomp gruntowych jest znacznie tańsza i przynosi pożądany efekt.

Czy możliwe jest, aby jedynym źródłem ciepła w budynku była pompa ciepła?

Tak. Jeżeli pompa została zaprojektowana specjalnie dla całego zużycia ciepła w budynku, będzie w zupełności wystarczająca do ogrzewania i przygotowania wody.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze mocy powietrznej pompy ciepła?

Przy doborze mocy niezbędna jest znajomość zapotrzebowania budynku na ciepło, w tym całej powierzchni, rodzaju instalacji grzewczej, strat ciepła w konstrukcji oraz ilości energii potrzebnej do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Przy doborze źródła zasilania należy również wziąć pod uwagę, ile ciepła będą potrzebowały ogrzewane pomieszczenia w PN-EN.

Przy wyborze mocy pompy ciepła należy również pamiętać o ilości paliwa zużytego w ostatnich latach, wieku budynku oraz materiałach użytych do izolacji.

Czy w zimie powietrzna pompa ciepła spełnia swoją funkcję?

Temperatura wrzenia czynnika chłodniczego krążącego w układzie urządzenia, w normalnych warunkach ciśnieniowych, wynosi kilkadziesiąt stopni poniżej 0 stopni Celsjusza. Dzięki temu nawet w zimie, gdy temperatury na zewnątrz są niskie.

Ile czasu trwa montaż powietrznej pompy ciepła?

Proces instalacji jest uzależniony od stopnia skomplikowania operacji. Zazwyczaj realizacja projektów trwa od 1 do 3 dni, przy czym należy uwzględnić czas pierwszego uruchomienia systemu. Sprawdzenie zgodności wykonania instalacji z dokumentacją, a także ustawienie i zaprogramowanie automatyki urządzeń zapewnia komfort i bezpieczeństwo, a jednocześnie pozwala na oszczędne i efektywne użytkowanie instalacji.

Dodaj komentarz