Czy poród wiąże się z ryzykiem? Oto najczęściej popełniane błędy medyczne, tragiczne w skutkach


O tym, jak najbezpieczniej jest urodzić dziecko, napisano już wiele poradników. Nie ulega wątpliwości, że poród siłami natury to najlepsza metoda, zarówno dla mamy, jak i noworodka. Jednak nie zawsze jest on możliwy do przeprowadzenia – w niektórych sytuacjach konieczne okazuje się cesarskie cięcie. Ta operacja wiąże się z dużym ryzykiem, lecz również rodząc naturalnie można napotkać problemy. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, gdy wynikają one z błędu popełnionego przez lekarza. W niniejszym wpisie skupimy się na fatalnych pomyłkach, które mimo postępu technologicznego i rozwoju medycyny, wciąż zachodzą na salach porodowych.

Każdy błąd w sztuce lekarskiej odciska piętno na życiu pacjenta

Takie zdarzenia zachodzą nagminnie i trudno im zapobiec. Błędy medyczne popełniane przez personel obecny przy porodzie, determinują życie poszkodowanych pacjentów, a także ich bliskich. Gdy pomyłka wywoła krótkotrwały rozstrój zdrowia, można mówić o dużym szczęściu. Gorzej, jeśli dojdzie do większego urazu, w wyniku którego pacjent dozna poważnej krzywdy albo poniesie śmierć. Nie da się ukryć, że poród wiąże się z ryzykiem, zarówno ten wywołany siłami natury, jak również przeprowadzony operacyjnie. Jak wskazują statystyki, śmiertelność okołoporodowa maleje, a w porównaniu do minionych lat, obecna sytuacja rysuje się znacznie lepiej. To nie oznacza, że ryzyko powikłań w tym też śmierci przy porodzie nie istnieje. Personel medyczny, w szczególności lekarze, wciąż popełniają błędy, a ich skutki bywają tragiczne. Wśród najczęstszych pomyłek, będących przyczyną dramatów rodzinnych, wymienia się:

– niedokładne przeprowadzenie badania KTG

– niewystarczający monitoring matki i płodu

– odwlekanie w czasie cesarskiego cięcia, mimo przesłanek do jego wykonania

– niewykonanie cesarskiego cięcia

– niepodjęcie leczenia nowo narodzonego dziecka.

Dochodzenie roszczeń za okołoporodowe błędy medyczne 

Każda pomyłka oznacza konsekwencje, obciążające pacjenta i jego rodzinę. Kiedy w związku z popełnieniem błędu w sztuce lekarskiej, kobieta ciężarna lub jej dziecko poniesie śmierć, rodzinie przysługuje prawo do ubiegania się o stosowną rekompensatę. Odszkodowanie i zadośćuczynienie, a w niektórych przypadkach też zwrot kosztów pogrzebu oraz renta to świadczenia, jakie można uzyskać, zgłaszając się do Ośrodka Pomocy Poszkodowanym. Działają w nim specjaliści w dziedzinie prawa oraz medycyny, których misją jest uzyskiwanie odszkodowań dla pacjentów, poszkodowanych w wyniku błędów lekarskich i rodzin, które straciły bliskich przez pomyłkę lekarza. Zgłoś się do Ośrodka i opowiedz swoją historię zaufanym profesjonalistom. Oni doradzą Ci, co powinieneś zrobić w trudnej sytuacji, która Cię spotkała.

Dodaj komentarz