Czy opłaca się zamontować panele fotowoltaiczne?


Od kilku lat odnotowuje się wzrost popularności paneli fotowoltaicznych. Rozwiązanie to jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale ma przede wszystkim wesprzeć oszczędzanie pieniędzy przeznaczonych na prąd. Warto jednak zastanowić się, czy instalowanie takich paneli rzeczywiście się opłaca.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które w ekologiczny sposób wytwarzają energię elektryczną, wykorzystując do tego jedynie promienie słoneczne. Naturalne źródło prądu stałego uzyskuje się poprzez zamontowanie na dachu, gruncie czy elewacji budynku zestawu modułów solarnych, dostępnych w dwóch rodzajach. Do wyboru mamy tu opcje monokrystaliczne i polikrystaliczne. Pierwsze z nich charakteryzują się nieco większą trwałością i sprawnością pracy, z kolei wersje polikrystaliczne korzystniejsze są z uwagi na aspekt finansowy – ich instalacja kosztuje mniej, z tego też powodu są dziś zdecydowanie chętniej wybierane przez konsumentów.
Instalowanie paneli słonecznych ma sporo zalet.

Główne z nich to:

1. rozwiązanie w pełni ekologiczne – prąd wytwarza się w sposób naturalny, przy wykorzystaniu odnawialnego źródła energii;
2. działanie bezobsługowe – całość nie wymaga systematycznej ingerencji ani pracy człowieka;
3. wielostronność – można je instalować zarówno w niewielkich domach, jak i wielkich przedsiębiorstwach;
4. łatwość montażu – szybki i dość prosty;
5. kwestia finansowa – możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd.

Cena instalacji

Przyjmując, że chcemy zastosować instalację fotowoltaiczną w budynku, w którym mieszka czteroosobowa rodzina, koszt zamontowania 12 sztuk paneli wraz z jednofazowym inwerterem, koniecznym do przetwarzania prądu stałego w zmienny, będzie jednorazowo wynosił mniej więcej 18 tysięcy złotych (mówimy tu o urządzeniach o mocy rzędu ok. 3,5 kW). Przy większych instalacjach cena oczywiście wzrasta. W skład tej kwoty wchodzi:

1. projekt;
2. zakup paneli i wszystkich niezbędnych akcesoriów;
3. montaż;
4. ewentualny transport.

Choć zamontowana instalacja działa samoczynnie, bez konieczności obsługi, to jednak w ciągu roku wymagane są niekiedy drobne prace serwisowe. Ich koszt nie musi być jednak bardzo wysoki (za roczny przegląd trzeba zapłacić w granicach 300 zł). Oczywiście należy być przygotowanym na różne sytuacje – choć panele z założenia mają działać sprawnie przez kilkadziesiąt lat, to jednak gwarancja obejmuje tylko kilka pierwszych. W razie jakiejkolwiek awarii po upłynięciu okresu gwarancyjnego, trzeba pokryć koszt naprawy lub wymiany modułów.

Opłacalność inwestycji

Biorąc pod uwagę wszelkie założenia w przedstawionym wyżej przykładzie, wydatek włożony w cały projekt ma szansę zwrócić się po ok. 8 latach, jednak pod warunkiem, że panele fotowoltaiczne byłyby przez cały rok wykorzystywanie na maksimum swoich możliwości. Należy jednak wziąć pod uwagę, że do tego konieczne są optymalne warunki pogodowe, a w naszej strefie klimatycznej nie jest to możliwe. Podobnie jest z miejscem instalacji, które musi być przy takim układzie jak najbardziej nasłonecznione. Na szczęście coraz więcej produkowanych dziś paneli funkcjonuje dosyć wydajnie nawet przy pochmurnej aurze, co ma zdecydowany wpływ na opłacalność tej inwestycji. Mitem jest również powszechnie powtarzana opinia, że panele fotowoltaiczne nie są w stanie spełniać swojego zadania w okresie zimy. Trzeba pamiętać, że działanie modułów nie zależy od temperatury powietrza, ale od promieni słonecznych.

Z pewnością jednak należy liczyć się z tym, że naszym kraju, w miesiącach takich jak listopad, grudzień czy styczeń, dzień jest na tyle krótki, że przełoży się to w jakimś stopniu na ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Na koniec warto dodać, że na instalację fotowoltaiczną można uzyskać dotacje, co znacznie zmniejszy koszt inwestycji, a tym samym – nieco podniesie jej opłacalność.

Udział przy tworzeniu artykułu: MBM Solar.

 

Dodaj komentarz