Czy opakowania z tworzyw sztucznych są bezpieczne dla żywności?


Tworzywo sztuczne zrewolucjonizowało branżę spożywczą. Łatwy w obróbce, lekki, a jednocześnie wytrzymały plastik na dobre zagościł w naszych spiżarkach, lodówkach i zamrażalkach. Wzrost świadomości konsumenckiej sprawił, że coraz więcej osób pyta nie tylko o skład produktów, ale także rodzaj materiałów wykorzystanych do stworzenia opakowań. Czy plastiku trzeba się bać? Sprawdzamy, które rodzaje tworzywa sztucznego są najbezpieczniejsze, a których lepiej unikać.

Bezpieczny plastik, czyli jaki?

Symbole zamieszczone na opakowaniach jogurtów, butelek z wodą czy plastikowych pojemników do przechowywania żywności mówią więcej, niż moglibyśmy podejrzewać. Informują nas o tym, z jakiego rodzaju plastiku powstał dany pojemnik, a więc, czy jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Do produkcji opakowań mających bezpośredni kontakt z artykułami spożywczymi wykorzystywany jest głównie polipropylen (PP) oznaczany cyfrą 5. Jest uważany za najbezpieczniejszy rodzaj plastiku. Powstają z niego pojemniki do lodów i nabiału, wiadra spożywcze do żywności sypkiej, przetworów rybnych i warzywno-owocowych, słodyczy, a nawet karm dla zwierząt. Doskonale nadaje się do przetwarzania nawet w wysokich temperaturach np. w technologii termoformowania lub formowania wtryskowego. Polipropylen jest odporny na działanie warunków atmosferycznych (wilgoci czy promieniowania UV), a także niektórych kwasów. Powstałe z niego opakowania wyróżniają się także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Plastikowe pojemniki do żywności można poddawać zdobieniu np. technologii IML (In-Mould Labelling).

Producenci soków, wody, nabiału i słodyczy wykorzystują także opakowania powstałe z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) oznaczanego cyfrą 2 uważanego, podobnie jak PP, za jedno z najbezpieczniejszych tworzyw. W branży spożywczej wykorzystywany jest także polietylen o niskiej gęstości (LDPE) oznaczany cyfrą 4. Stosowany jest m.in. do produkcji wewnętrznej powłoki w kartonach na mleko, opakowaniach chroniących żywność mrożoną czy w plastikowych butelkach.

Których rodzajów plastiku lepiej unikać?

Zupełna rezygnacja z plastiku, zwłaszcza w branży spożywczej, wydaje się praktycznie niemożliwa. Tworzywo sztuczne zabezpiecza łatwo psującą się żywność i pozwala transportować ją na duże odległości. Istnieją jednak przynajmniej dwa rodzaje plastiku, które nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością ze względu na ryzyko przenikania szkodliwych substancji. Są to: polichlorek winylu (PVC) oznaczany cyfrą 3 oraz plastiki oznaczane cyfrą 7. Oba są wykorzystywane w wielu branżach: zabawkarskiej, motoryzacyjnej czy budowlanej. Mogą jednak zawierać szkodliwe substancje takie jak Bisfenol A (BPA), który przenika do organizmu i może powodować wiele problemów zdrowotnych związanych m.in. z układem hormonalnym.

 

Dodaj komentarz