Czy opakowania z tworzyw sztucznych są bezpieczne dla żywności?


Jeśli dobrze przyjrzysz się kubeczkowi po jogurcie lub pojemnikowi po lodach, na spodzie lub etykiecie zauważysz cyfrę w trójkącie zbudowanym z trzech strzałek. To ważny komunikat!

Oznaczenie na pojemniku informuje, z jakiego rodzaju plastiku został wykonany, a w związku z tym, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Jakie tworzywa sztuczne uważa się za najbezpieczniejsze, a jakich lepiej unikać? Podpowiadamy!

Bezpieczny plastik, czyli jaki?

Do produkcji opakowań wykorzystuje się różne rodzaje tworzywa sztucznego. W branży spożywczej najczęściej stosuje się bezbarwny i bezwonny polipropylen (PP). Surowiec ten oznaczany cyfrą 5 nie wchodzi w reakcje z żywnością, a po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury łatwo poddaje się obróbce. Dzięki temu jest chętnie wykorzystywany do formowania wtryskowego lub termoformowania. Drugim, najbezpieczniejszym tworzywem sztucznym jest polietylen o wysokiej gęstości, czyli HDPE oznaczany numerem 2. Do bezpośredniego kontaktu z żywnością dopuszczone są również tworzywa oznaczane numerami: 1, 3 i 6, czyli politereftalan etylenu (PET), PVC (polichlorek winylu) oraz polistyren (PS). Za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia uznaje się surowce oznaczone numerem 7. W tej grupie mogą znajdować różnego rodzaju tworzywa sztuczne, w tym toksyczny Bisfenol A (BPA). Dlatego materiał ten nie powinien być wykorzystywany do produkcji opakowań mających bezpośredni kontakt z żywnością.

Z tworzywa sztucznego powstają nie tylko opakowania plastikowe jednorazowe, ale także pojemniki wielokrotnego użytku. Oprócz informacji o rodzaju tworzywa, z którego zostały wykonane, możemy znaleźć na nich inne, ważne komunikaty np. międzynarodowy symbol kieliszka i widelca informujący o tym, że tworzywo może mieć kontakt z żywnością, a także szereg symboli, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jak w bezpieczny sposób korzystać z pojemnika: czy można myć go w zmywarce lub podgrzewać w kuchence mikrofalowej.

Z czego powstają opakowania do lodów?

Lody należą do grupy najłatwiej psujących się produktów. Ich magazynowanie i transport wymaga zachowania odpowiednich warunków chłodniczych. Dlatego w przypadku przechowywania lodów oraz innych produktów najczęściej wykorzystuje się tworzywo sztuczne. Pojemniki oraz pokrywki do lodów powstają z polipropylenu lub polistyrenu, który jest poddawany specjalnym procesom obróbki takim jak termoformowanie lub formowanie wtryskowe. Nowoczesne technologie, takie jak IML (In-Mould Labelling) umożliwiają przedsiębiorcom zadrukowanie opakowania etykietą wykonaną z tego samego materiału co pojemnik. Dzięki temu otrzymany produkt spełnia najwyższe standardy jakościowe i w pełni nadaje się do recyklingu.

Dodaj komentarz