Cztery „Namioty Wyklętych” w Poznaniu  


Zobacz pokazy grup rekonstrukcyjnych, poznaj dokumenty z epoki, dowiedz się więcej o zbrojnym podziemiu w Wielkopolsce. Ogólnopolska akcja edukacyjna „Namioty Wyklętych”, organizowana przez stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej, odbywa się już po raz trzeci.

Namioty Wykletych_1

 

To jeden ze sposobów na uczczenie Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cztery „Namioty Wyklętych“ staną 28 lutego na pl. Wolności. W środku będzie można zobaczyć materiały edukacyjne, w tym zdjęcia, dokumenty, relacje uczestników wydarzeń, sylwetki najważniejszych postaci wielkopolskiego podziemia niepodległościowego czy opisy brawurowych akcji.

Zebraliśmy ciekawe i różnorodne materiały historyczne, a wystawę wzbogacają elementy interaktywne. Dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie czasy i okoliczności, w których działali żołnierze wyklęci. Zależy nam na popularyzacji tych przemilczanych kart z naszych dziejów – mówi Paweł Leszczyński, prezes stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej.

Historycy z UAM przygotowali prelekcję (zaplanowana jest na godz. 13.00-14.30). Będą też pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Wydarzeniu będzie towarzyszył kiermasz książek o żołnierzach wyklętych, wydanych przez IPN. W akcję zaangażowała się również marka odzieży patriotycznej Surge Polonia.

Dzień Żołnierzy Wyklętych to dobra okazja, by przypomnieć o roli i znaczeniu polskiego podziemia niepodległościowego. Chętnie angażujemy się w takie akcje, ponieważ jesteśmy pasjonatami historii Polski, a edukacja historyczna ma dla nas fundamentalne znaczene – mówi Wojciech Setny, prezes Surge Polonia.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00, a zakończy o 17.00.

„Namioty Wyklętych“ staną w centrach dziesięciu polskich miast. Oprócz Poznania, także w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie, Opolu, Świnoujściu oraz Żyrardowie. Akcja organizowana jest już po raz trzeci.

 

Dodaj komentarz