Czerwiec’56 – Poznań pamięta o bohaterach (ZDJĘCIA)


Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, zauważył, że w obchodach rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca nie chodzi tylko o to, by przypomnieć historyczne fakty. Trzeba też mówić o wartościach, jakie przyświecały tym, którzy wyszli wówczas na ulicę.

– Spróbujmy z tej lekcji wyciągnąć coś, co jest dla nas ważne – mówił. – Żyjemy w kraju wolnym i demokratycznym. Ale jak doskonale wiemy, wolność nie jest dana raz na zawsze. I gdy spoglądamy na naszą wschodnią granicę,to doskonale rozumiemy tę kruchość wolności. Przejawia się ona również w wymiarze indywidualnym – jako wolność od nienawiści. To olbrzymie zadanie, jakie spoczywa na barkach każdego z nas.

Podczas uroczystości wręczono medale Pro Patria. Zaszczytne wyróżnienia otrzymali: Zenon Biegański, Antoni Godziewski, Eugenia Kulas i Kinga Przyborowska.

Obchody na placu Adama Mickiewicza zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56.

Uroczystości przez cały dzień

Uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca była kulminacją piątkowych obchodów. Jednak hołd bohaterom robotniczego zrywu oddawano przez cały dzień. Już o godz. 6 rano kwiaty złożono przed bramą Fabryki Pojazdów Szynowych – H. Cegielskiego. To właśnie stąd 28 czerwca 1956 roku wzburzeni robotnicy wyszli z protestem na ulice miasta – żądając wolności, chleba i godności.

Wiązanki złożono także pod tablicami Poległych Studentów na Politechnice Poznańskiej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, przed Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego przy ul. Roboczej oraz na terenie dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej. To stamtąd pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego rozpoczęli swój marsz. Idąc ramię w ramię z załogą Ceglorza, na transparentach nieśli hasła domagające się należnej im godności.

– Stojąc tutaj razem i upamiętniając powstańczy zryw, oddajmy hołd naszym, poznańskim bohaterom – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – To oni rozpoczęli długą i trudną drogę do demokracji i za to powinniśmy być im dozgonnie wdzięczni.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz