Czerwiec ’56 – program obchodów


Stolica Wielkopolski czci pamięć uczestników czerwcowego zrywu. Kulminacja obchodów odbędzie się w poniedziałek, 28 czerwca, ale już dziś złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem adwokatów – obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Już od początku miesiąca młodzież mogła wziąć udział m.in. w III Teście Wiedzy o Poznańskim Czerwcu czy posłuchać relacji uczestników tamtych wydarzeń. Zainaugurowano również X edycję akcji Światełko dla Czerwca ’56.

Przed nami kolejne wydarzenia. W sobotę, 26 czerwca, od godz. 12 na Skwerze Eki z Małeki odbędzie się inscenizacja grupy rekonstrukcyjnej poświęcona osobie Janusza Kulasa. Pokazana zostanie wystawa dotycząca Czerwca. Będzie można wziąć także udział w spacerze historycznym z przewodnikiem.

W niedzielę, 27 czerwca przedstawiciele władz miasta oraz regionu złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na murze szpitala im. F. Raszei, a także pod tablicami poświęconymi pamięci Romka Strzałkowskiego oraz Petera Mansfelda. Po południu zaś będzie można wybrać się na dwa wydarzenia kulturalne. O godz. 18 przy CK Zamek (od strony ul. Św. Marcin) odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”. Ta wyjątkowa, wielkoformatowa ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza to wprowadzenie do historii samego Czerwca 1956 – jego przyczyn i konsekwencji. Druga – mówi o sile jego pamięci, która po 1981 r. stała się fundamentem, na którym wzrastał wolny Poznań. Wystawę będzie można oglądać w stolicy Wielkopolski do 10 lipca (do końca czerwca przed Zamkiem, w dniach 30.06-10.07 na Starym Rynku). Następnie ekspozycja zostanie pokazana m.in. w Warszawie, Lesznie, Pile czy Gnieźnie. O godz. 20 w hali nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się przedpremierowy pokaz spektaklu Teatru Ósmego Dnia pt. „Pierwszy strzał” (przedstawienie biletowane).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz