III Powiatowy Dzień Sołtysa (ZDJĘCIA)


Pamiątkowe statuetki dla sołtysów, a czekoladowa kwoka od  księdza kapelana z Kórnika dla… starosty poznańskiego. Dzisiaj w Starostwie Powiatowym, z udziałem ponad 100 sołtysów, odbył się III Powiatowy Dzień Sołtysa. Galeria zdjęć z uroczystości na końcu tekstu.

– Dziś to właśnie sołtysi są liderami lokalnych społeczności. Mają największą wiedzę o mieszkańcach. Jak nikt inny znają ich problemy, dzielą się z nimi radościami, wspólnie starają się wychodzić z najróżniejszymi inicjatywami. Są też doskonałym przykładem tego, jak wiele można osiągnąć, mając energię, wiedzę, interesujące pomysły oraz wsparcie lokalnej społeczności. Przede wszystkim jednak tworzą dobry klimat dla swych miejscowości, co jest niezwykle ważne i potrzebne – mówił podczas gali Jan Grabkowski, starosta poznański. – I właśnie za to wszystko dziś wam dziękuję i jednocześnie zapraszam do dalszej współpracy.

Na co dzień pracują w szkołach, urzędach, służbie zdrowia, prowadzą własne firmy, są strażakami, policjantami. Ale przede wszystkim służą mieszkańcom, od  których otrzymali olbrzymi kredyt zaufania.

Podczas uroczystej gali w Starostwie Powiatowym, starosta wręczył wyróżniającym się sołtysom pamiątkowe statuetki. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali też okolicznościowe upominki.

Marian Czekalski, jeden z wyróżnionych statuetką podczas gali,  sołtysem Zakrzewa jest od… 38 lat. Jest też przewodniczącym wszystkich sołtysów w gminie Dopiewo. Skąd u mieszkańców wsi taki kredyt zaufania dla jednego gospodarza? Chodniki, oświetlenie, wodociągi i kanalizacja, przedszkole, renowacja miejscowego kościoła czy cmentarza ewangelickiego – lista zadań, które inicjował i wspierał w realizacji wydaje się nie mieć końca.

– Najbardziej w mojej pracy cenię sobie kontakt z ludźmi – podkreślał sołtys Zakrzewa. – Niezwykle ważna jest też praca z innymi sołtysami – dodał inicjator wykonania sztandaru sołtysów powiatu poznańskiego.

Regina Roszczyk, sołtys Zielątkowa swoje wyróżnienie dedykowała… dziadkowi, który po wojnie też był sołtysem Zielątkowa. Dziś pani Regina kontynuuje tradycje rodziną i z dumą opowiada o swych mieszkańcach.

– Jesteśmy najbliżej ludzi. Kiedy coś się dzieje, na przykład nie ma prądu we wsi, wszyscy dzwonią natychmiast do mnie. To taka służba całą dobę, którą uwielbiam pełnić. Bo żeby być dobrym sołtysem, trzeba kochać ludzi – mówi sołtyska Zielątkowa, która od dwóch kadencji cieszy się dużym zaufaniem mieszkańców.

Z kolei najstarszym sołtysem w gminie Komorniki jest Władysław Kwaśniewski, który został również wyróżniony. Od 16 lat, pełen entuzjazmu i z zaangażowaniem dba o interesy mieszkańców Szreniawy. Przy jego udziale powstały trawiaste boiska piłkarskie w Szreniawie i w Rosnowie, place zabaw, boiska do siatkówki i tenisa ziemnego. Co roku zaprasza mieszkańców do sprzątania świata, organizuje turnieje piłkarskie, festyny, wieczory autorskie.

Jak podkreślali bohaterowie spotkania w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, funkcję tę traktują jako swoistą służbę. A swój dom postrzegają przez pryzmat każdego mieszkańca wsi.

– Ich rola już dawno przestała sprowadzać się do funkcji administratora. Dziś muszą godzić różne interesy społeczności lokalnych, która stawia coraz wyżej poprzeczkę w ich  codziennej działalności – dodał Jan Grabkowski, starosta poznański.

Zdjęcia Hieronim Dymalski

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj.

www.facebook.com/naszglospoznanski/

Dodaj komentarz