Właściwe prace ruszą najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca, po wydaniu przez Wydział Urbanistyki i Architektury UMP pozwolenia na budowę.
W miejscu, gdzie dziś stoi gmach Collegium Martineum przed wojną znajdował się budynek, w którym mieścił się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To właśnie w nim pracowali pogromcy Enigmy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.
– Centrum Szyfrów Enigma będzie jedną z najnowocześniejszych placówek multimedialnych w Polsce. Punktem wyjścia będzie w nim poznański kurs szyfrów z 1929 roku, od którego zaczęła się historia złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej. Ale Centrum to nie tylko edukacja. Chcemy również upamiętnić dokonania naszych matematyków i budować lokalny patriotyzm łączący różne grupy społeczne. Poznań potrzebuje tej inwestycji, dlatego tym bardziej cieszy rozpoczęcie pierwszych prac, które przybliżają nas do planowanego na początek 2021 roku otwarcia – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.