Co zrobić, gdy badaniu trzeźwości trzeba poddawać wiele osób? Sięgnąć po odpowiedni alkomat


Istnieje wiele sytuacji, gdy alkohol może być przyczyną tragedii. Dotyczy to nie tylko ruchu drogowego, ale i wielu wykonywanych prac, a także wymykających się spod kontroli zabaw. Szybkie i bezbłędne ustalenie stanu, w jakim znajduje się konkretna osoba, pozwoli nam nierzadko uniknąć ofiar i strat. A co jeśli takie badanie trzeba wykonywać często wobec wielu osób? Podstawowym ograniczeniem bywa tu stosowany sprzęt. Wystarczy jednak wybrać właściwy.

Alkomat alcoblow już od lat pomaga funkcjonariuszom w pracy

Typowym alkomatem, do jakiego zdążyliśmy się przyzwyczaić, jest urządzenie wyposażone w ustnik. Bywają jednak sytuacje, gdy takie rozwiązanie jest niewystarczające – z jednej strony ze względu na to, że potrzebny byłby ich znaczny zapas, z drugiej na czas, jakiego wymaga posłużenie się nim. Nawet jeśli jest to nowoczesny model dostarczający wyniku natychmiast, nieznaczne przedłużenie całej czynności staje się problemem, gdy trzeba ją wykonać wielokrotnie.

Właśnie dlatego w ostatnich latach do rąk m.in. policjantów trafiają tzw. świeczki, jak niekiedy nazywa się bezustnikowy alkomat alcoblow, w który można wyposażyć się np. w sklepie Promil-Lab. Brak konieczności stosowania ustnika wraz możliwością wykonania badania pasywnego i typową dla profesjonalnego sprzętu tego typu trwałością sensora sprawia, że możliwości jego wykorzystania rozszerzają się znacznie. To znakomite narzędzie służące np. bezpieczeństwu imprez masowych.

W niejednej branży – np. budownictwie –  trzeźwość pracowników ma kolosalne znacznie. Tu oczywiście należy zwrócić uwagę, że z punktu widzenia prawa trudno obronić pomysł badania wyrywkowego na losowych osobach. Niezbędne jest uzasadnione podejrzenie i zgoda samego pracownika. Mimo tego jednak zapotrzebowanie w tym zakresie bywa bardzo duże i „świeczka”okazuje się niezwykle pomocna. Urządzenie tego typu są przydatne także zawodowym kierowcom, którzy w mgnieniu oka mogą uzyskać pewną informację o swoim stanie.

Chcesz mieć w ręku wiarygodny dowód? Jest na to sposób

Jeżeli kwestia trzeźwości badanej osoby będzie w danym przypadku na tyle istotna, że może być przedmiotem postępowania sądowego, możliwość wykonania pewnego badania to za mało. Samo zastosowanie kolejnego alkomatu, nie tylko sygnalizującego obecność alkoholu, ale i podającego precyzyjny wynik, także nie pozwoli nam uzyskać niepodważalnego dowodu. Do tego niezbędna jest bowiem zarówno kalibracja (czyli czynność regulacyjna) jak i wzorcowanie, potwierdzające, że dany egzemplarz działa w sposób prawidłowy, poświadczona stosownym dokumentem ważnym przez pół roku. Co ważne, jeśli test zostanie przeprowadzony choćby dzień po upływie tego okresu, jego wynik można podważyć.

Niejednokrotnie kluczowe pozostaje jednak samo stwierdzenie, że w danym przypadku mamy do czynienia z osobą nietrzeźwą, do czego wygodny w użyciu alkomat bezustnikowy wystarcza znakomicie. Wówczas istnieje możliwość podjęcia odpowiednich działań, włącznie z np. usunięciem takiego uczestnika imprezy z jej terenu i zapobieżenia stwarzanemu przez nią zagrożeniu, czy też, jeśli sytuacja tego wymaga, wezwaniem policji, która niezbitym ustaleniem stanu trzeźwości delikwenta może zająć się bez przeszkód.

 

 

Dodaj komentarz