Co się kryje pod nawierzchnią Starego Rynku?


Po pracach archeologicznych przebudowano infrastrukturę podziemną, taką jak wodociąg, kanalizację sanitarną i deszczową, sieć elektryczną. Ślady nieistniejącej już zabudowy odwzorowano nawierzchnią z cegły klinkierowej zgodnie z decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wyróżnienie materiałem i kolorem odzwierciedla obrys dawnych murów, podobnie jak np. na ul. Paderewskiego.

Szczególną funkcję będzie pełnić ul. Jana Baptysty Quadro jako Pasaż Kultury. Przewidziana jest tu organizacja różnych wydarzeń o charakterze kulturalnym. Z kolei ul. Kurzanoga zdobić będzie czwarta wyspa zieleni na Starym Rynku. Konstrukcja zieleńca jest gotowa – do wykonania pozostały jedynie nasadzenia zieleni. Do rosnącego tam wcześniej drzewa dołączy nowe. Dosadzona zostanie także zieleń niska. Dodatkowo ściana Arsenału zostanie pokryta roślinami pnącymi.

Co skrywa się pod płytą?

Od grudnia ubiegłego roku poznaniacy i turyści spacerują po nowej, równej nawierzchni płyty Starego Rynku. To, co niewidoczne, ale niezwykle ważne, znajduje się pod płytą. Dzięki inwestycji przebudowane zostały sieci infrastruktury podziemnej, które w wielu miejscach były w stanie krytycznym. Przechodziły bieżące naprawy, ale konieczna była kompleksowa wymiana instalacji na sprawne i nowoczesne, co też było jednym z głównych założeń inwestycji.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz