Co się kryje pod nawierzchnią Starego Rynku?


Mieszkańcy i turyści mogą spacerować przebudowanymi uliczkami w tzw. bloku śródrynkowym na Starym Rynku, czyli obszarze między Ratuszem, Wagą Miejską, Odwachem i domkami budniczymi. Szczególną rolę przewidziano dla ul. Jana Baptysty Quadro, która pełnić będzie funkcję Pasażu Kultury.

Stary Rynek w Poznaniu

– Uliczki w bloku śródrynkowym były szczególnie interesujące dla archeologów, którzy znaleźli tu wiele śladów przeszłości. Pamiątką po odkryciach jest nawierzchnia odzwierciedlająca zarys dawnych kramów kupieckich. Zgodnie z zapowiedziami, pozostała część nawierzchni w bloku śródrynkowym powstała z kamiennego materiału, który przed inwestycją był na Starym Rynku. Kostkę i płyty chodnikowe poddano selekcji i wykorzystano te najlepszej jakości – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Historia i kultura

Przebudowa tak historycznego miejsca, jak Stary Rynek była świetną okazją do zbadania śladów przeszłości kryjących się pod ziemią. Archeolodzy sprawdzili m.in. rejon ul. Kurzanoga oraz Jana Baptysty Quadro i odsłonili liczne pozostałości murów i fundamentów średniowiecznych kramów kupieckich, gdyż dawniej w centrum dzisiejszego Starego Rynku kwitł handel. W miejscu ul. Jana Baptysty Quadro działały stoiska z dobrami luksusowymi, zadbano też o specjalne miejsce dla kupców ze Wschodu. Z kolei na podwórku za domkami budniczymi odsłonięto piwnice dawnej kamienicy, której powstanie określa się na XIV-XV wiek. Do budowy użyto cegły średniowiecznej, pochodzącej z rozbiórki muru kramów kupieckich. Wszelkie ślady przeszłości zostały udokumentowane fotograficznie i opisane, co pozwoli historykom poszerzyć wiedzę na temat Starego Rynku i jego dawnych mieszkańców.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz