Co się dzieje za płotem? Stan prac na budowie Bałtyku


Koparki, dźwigi, znaleziska po dawnym Kinie Bałtyk i prace wyburzeniowe. To wszystko można odnaleźć za długim płotem, który wije się wzdłuż Concordia Design i w pobliżu Ronda Kaponiera. Co dokładnie dzieje się na budowie Bałtyku na pół roku po jej uroczystym rozpoczęciu?

Bałtyk 2

 

Co się dzieje za płotem?

Codziennie na placu budowy pracuje teraz około pięćdziesięciu osób, głównie operatorów ciężkiego sprzętu. Prace budowlane trwają codziennie od 6:00 do 22:00. Kiedy jesienią 2016 roku zaczną się prace wykończeniowe pracowników ekip różnych branż będzie zapewne kilkakrotnie więcej.

Budowa, która rozpoczęła się w listopadzie teraz wkroczyła w bardzo ważny, choć niezwykle trudny etap. Pod koniec zeszłego roku wykonano fundamenty palowe, wiercone z poziomu gruntu. Potem należało wykonać ściany szczelinowe, które zabezpieczają wykop i będą stanowić element fundamentu. Następnie należało je rozeprzeć, żeby nie złożyły się pod naporem gruntu, wybrać ziemię do poziomu minus 8,40 metra i założyć strop rozporowy. – Dalsze głębienie wykonamy właściwe metodą górniczą, czyli koparkami będziemy się wkopywać na głębokość czternastu metrów – komentuje Tomasz Cyprysiak – kierownik projektu z ramienia głównego wykonawcy. Niedługo na teren budowy wjadą ciężarówki z 250m³ betonu. Za chwilę pojawi się też na placu pierwszy dźwig. Do „poziomu zero” budowa powinna dotrzeć jeszcze na początku tej jesieni. Od momentu, kiedy koparki osiągną zakładany cel wgłębienia rozpocznie się budowa w tradycyjnym rozumieniu tego słowa – Bałtyk zacznie się wznosić i „wychodzić z ziemi”. Osiągnięcie stanu surowego budynku planowane jest na końcówkę pierwszego kwartału 2016 roku.

 

Budowlane wykopaliska

Podczas tworzenia wykopów i fundamentów palowych wciąż odnajdywane są pozostałości po fundamentach dawnego Kina Bałtyk. PORR – generalny wykonawca budynku jest jednak w stałym kontakcie z archeologiem na wypadek odnalezienia czegoś wyjątkowo cennego. Do tej pory, oprócz starych i zniszczonych fundamentów, odnaleziono trzy nieczynne gazociągi, które każdorazowo należy zgłaszać odpowiednim służbom. Kilka razy natrafiono także na sieci teletechniczne – niektóre niestety zostały przecięte i uszkodzone ponieważ nie były zinwentaryzowane.

Do tej pory budowa przebiega bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem.

 

Bałtyk w liczbach

Do zbudowania budynku potrzebne będzie ok. 2500 ton stali zbrojeniowej i

23 000 m3 betonu do „wlania” w cały budynek i stworzenia jego konstrukcji, nie licząc betonu, który potrzebny będzie do stworzenia jego fasady. Potrzebne też będzie ok. 100 tirów z dostawą szkła, z którego powstanie elewacja. Gdyby zmierzyć i dodać wszystkie najdłuższe (pionowe) elementy pojedynczego przęsła fasady okazałoby się, że ich łączna długość to ok. 11 km!

 

Centrum miasta w miniaturze

Jak będzie wyglądał Bałtyk w swoim miejskim, architektonicznym otoczeniu mieszkańcy miasta mogą przekonać się zaglądając do Concordia Design, gdzie w przestrzeni restauracji Concordia Taste można obejrzeć makietę budynku. Autorami są Kuba Morkowski i Adam Perka, którzy do tej pory pracowali z najlepszymi pracowniami architektonicznymi na świecie i tworzyli makiety takich projektów jak Dom Edgara Kereta, czy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Makieta Roosevelta 22 jest sporych rozmiarów (87x127x56 cm) i znajduje się w szklanej gablocie. Wizualizuje nie tylko sam Bałtyk, ale jego najbliższe otoczenie: Podwórko i Concordię, tworzące koncept Roosevelta 22. Model ukazuje wzajemną korelację estetyczną wszystkich trzech podmiotów. Jej monochromatyczna, czarno-biała kolorystyka pozwala skupić się na kształtach i bryłach budynków dokładnie obrazując skalę przedsięwzięcia i budowy Bałtyku oraz przestrzenny potencjał całego konceptu Roosevelta 22. Podświetlana, zbudowana z drewna, plexi i szkła wiernie pokazuje jak zmieni się centrum Poznania już za niespełna 2 lata.

 

O inwestycji:

Generalnym Wykonawcą jest firma PORR Polska Sp. z o.o. a Project Managerem – firma Grontmij Polska Sp. z o.o. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec lutego 2017 roku. Głównym architektem Bałtyku wraz z przyległym do niego i Concordii Design Podwórkiem jest pracownia MVRDV we współpracy z co-architektami z NOA Natkaniec Olechnicki Architekci. Łączna powierzchnia inwestycji to ok.15.170 m2. Wartość netto szacowana jest na 146.995.023 PLN. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Energia Active Sp. z o.o. Sp. k..

Pierwsze umowy najmu powierzchni w budynku podpisały firmy: KPMG, Grontmiji, PORR oraz Oxylion S.A.

Dodaj komentarz