Co się czyta w Poznaniu?


Lassei Maja to bohaterowie stworzeni przez Martina Widmarka, szwedzkiego pisarza, którego dzieła zdominowały kategorię literatury beletrystycznej dla dzieci. Na liście najchętniej wypożyczanych tytułów dla najmłodszych znalazły się również „Kicia Kocia” Anity Głowińskiej oraz książki Jeffa Kinneya. Wśród lektur tradycyjnie już zwyciężyła „Mitologia”, która była najczęściej wypożyczaną w ubiegłym roku książką. Co ciekawe, po niektóre lektury, takie jak „Opowieści z Narni” czy książki Andrzeja Maleszki sięgali również ci czytelnicy, którzy nie musieli czytać ich w szkole.

Biblioteka podsumowała też najchętniej wypożyczane ebooki w systemie Legimi – wśród książek elektronicznych przeważały nowości i tytuły wydane stosunkowo niedawno. Na pierwszym miejscu znalazły się „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak, następnie „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrica Backmana, a podium zamykają „Lekcje chemii” Bonnie Garmus.

W 2023 roku Biblioteka Raczyńskich miała ponad 70 tysięcy zarejestrowanych czytelników. Największą grupę wśród nich stanowiły osoby w wieku 25-44 lat. Zanotowano też wzrost wypożyczeń i odwiedzin.

Książki bliżej czytelników
Sukcesem okazały się również książkomaty. W maju 2022 r. w Poznaniu stanęło 11 takich urządzeń – na osiedlach, na których nie było filii biblioteki. W ubiegłym roku odnotowano w nich prawie 34 tysiące operacji (wypożyczeń i zwrotów).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz