Co może powstać przy ul. Roosevelta?


Sąd konkursowy pozytywnie ocenił m.in. wzajemne proporcje zieleni w stosunku do zabudowy, a także utrzymanie na działce od strony ul. Libelta wysokości projektowanych obiektów na podobnym poziomie, jak zabytkowe kamienice po przeciwnej stronie ulicy. Jurorzy mieli jednak kilka wątpliwości dotyczących np. lokalizacji parkingu naziemnego czy zwiększającej się wysokości zabudowy na działce pomiędzy Mostem Teatralnym a Mostem Uniwersyteckim.

Ogród miejski i przestrzeń sportowa

III nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymali: Wojciech Stępień, Maria Kaczorowska, Sylwia Kwiatkowska, Weronika Lendzior, Stanisław Klajs, Paweł Otocki. Laureaci założyli, że na działce pomiędzy ul. Libelta a Mostem Teatralnym rozwinięta zostanie istniejąca już tam zieleń. W północnej części może natomiast powstać trzykondygnacyjny budynek użyteczności publicznej, przeznaczony pod funkcje kulturalne i społeczne. Obiekt mógłby posiadać taras na dachu, a umieszczona w narożniku budynku wieża pełniłaby funkcję punktu widokowego.

Z kolei na terenie od Mostu Teatralnego do Mostu Uniwersyteckiego zdobywcy III nagrody przewidzieli urządzenie dwóch przestrzeni o różnym charakterze i przeznaczeniu – zieloną i sportową. Ta ostatnia wyposażona byłaby w boiska do gry w piłkę nożną oraz koszykówkę, uzupełniona o budynek mieszczący szatnie i toalety.

Projektanci na obu działkach duży nacisk położyli na zagospodarowanie istniejącej już zieleni, a także jej rozwój. Oba tereny połączone byłby nieregularnym alejkami parkowymi, dokonano by nasadzeń rodzimych gatunków drzew, krzewów, traw i kwiatów. Ponadto zaprojektowano wąskie koryta sztucznych strumieni, które mają naśladować kształt naturalnych cieków wodnych. Strumienie zaczynają się i kończą dwoma oczkami wodnymi, które stanowią integralną część naturalnego terenu zielonego, a jednocześnie pełnią rolę zbiorników retencyjnych na deszczówkę. Wszystko to stworzyłoby ogród miejski o naturalnym charakterze.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz