Co dalej z PKS Poznań?


Trzy warianty

Wśród rozważanych rozwiązań jest nieodpłatne przekazanie przez miasto akcji PKS Poznań SA samorządowi wojewódzkiemu.

– Organizowanie transportu na poziomie województwa nie jest zadaniem własnym miasta – tłumaczy prezydent Jacek Jaśkowiak. – Z tego punktu widzenia, przejęcie spółki PKS Poznań przez samorząd województwa jest racjonalne, tym bardziej, że zarządza on już podobnymi współfinansowanymi przez wiele jednostek samorządu przedsięwzięciami  – m.in. Poznańską Koleją Metropolitalną.

Decyzję odnośnie przyszłości PKS Poznań S.A. musi zostać podjęta jak najszybciej, by gminy miały czas na zorganizowanie połączeń dla swoich mieszkańców. Jeszcze w tym tygodniu prezydent Poznania spotka się w tej sprawie z samorządowcami z terenów, na których  spółka realizuje swoje połączenia. Spotkanie ma na celu ustalenie możliwości współfinansowania przez gminy i powiaty we współpracy z województwem wielkopolskim połączeń autobusowych lub odpłatnego przejęcia przez samorządy majątku i pracowników spółki.

Jednym z wariantów odnośnie przyszłości PKS Poznań jest podział spółki  – czyli wydzielenie trzech tzw. Zorganizowanych Części Przedsiębiorstwa (ZCP), z których każda zajmuje się inną działalnością, oraz przeniesienie ich do innych miejskich spółek. Przy wyborze takiego rozwiązania zajmująca się działalnością przewozową „ZCP Przewozy” oraz „ZCP Zaplecze Serwisowe” zostałyby wniesione do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu sp. z o.o.,  a trzecia część: „ZCP Nowy Dworzec” trafiłaby do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz