Więcej nazwisk wyróżnia się w przypadku literatury niebeletrystycznej dla dorosłych. W 2024 roku poznaniacy i poznanianki najchętniej czytali książki Joanny Kuciel-Frydryszak, opisującej wstrząsające historie polskich kobiet – „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” oraz „Służące do wszystkiego”. Często sięgali też po innych autorów: Martę Strzelecką, Natalię Barbaro, Annie Ernaux, Annę Kamińską, Bartosza Żurawieckiego czy Annę Bikont.
Najmłodsi czytelnicy pokochali książki szwedzkiego pisarza Martin Widmarka, „ojca” popularnego cyklu opowiadającego o przygodach Biura Detektywistycznego Lassego i Mai. Chętnie wypożyczali też dzieła Anny Głowińskiej, autorki bestsellerowej serii o Kici Koci. W przypadku literatury niebeletrystycznej dla dzieci „prowadzi” Jan Parandowski i jego „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian”, a jeśli chodzi o lektury – „Lew, czarownica i stara szafa” (C.S. Lewisa) oraz „Hobbit czyli tam i z powrotem” (J.R.R. Tolkiena).
Coraz więcej czytelników
Łącznie Biblioteka Raczyńskich w 2024 r. mogła pochwalić się aż 72 755 zarejestrowanymi czytelnikami – to ponad 2,5 tys. więcej niż w 2023 r. (wówczas było ich 70 241). W ubiegłym roku poznaniacy i poznanianki odwiedzili bibliotekę 638 806 razy i wypożyczyli książkę (lub inny materiał z zasobów bibliotecznych) – 1 448 097 razy. To nie wszystko. W murach tej placówki odbyło się 4 214 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych (lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, koncerty, wystawy i wiele innych), w których wzięło udział 48 706 uczestników.