Ciepło dla Poznania z akumulatora. Czy poprawi się jakość powietrza?


– Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w cyklu dobowym, umożliwiając zwiększenie produkcji w kogeneracji. Taki system akumulacji ciepła umożliwia także uniknięcie konieczności użycia urządzeń szczytowych, czyli takich o dużej mocy, które wspomagają wytwarzanie ciepła, kiedy gwałtownie wzrasta na nie zapotrzebowanie mieszkańców ” – wyjaśnia Jan Pic, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. technicznych Veolii Energii Poznań S.A.

Budowa akumulatora ciepła uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej jako jedno z zadań projektu „Wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe”, prowadzone w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Całkowite nakłady wyniosły 41,7 mln zł, a wspomniane dofinansowanie przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – blisko 21 mln zł.

Zielony Poznań

Veolia Energia Poznań ściśle współpracuje z Urzędem Miasta, w ramach programu Zielony Poznań, i podejmuje liczne działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków, rozwijania wspólnej cyfrowej platformy wymiany danych czy redukcji niskiej emisji w mieście. W wyniku tych działań m.in. w latach 2019-2020 podłączono kilkadziesiąt budynków do sieci ciepłowniczej i dzięki temu zmniejszono o 4 tony emisję pyłów do atmosfery. Wypracowanie długoterminowej strategii energetycznej dla Poznania pozwoli na obniżenie CO2 o ok. 1500 ton rocznie, będzie to miało także przełożenie na poprawę jakości powietrza w mieście.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz