Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie wydali wspólny kalendarz


Karty kalendarza są podzielone na trzy części, każda oparta jest na innej rachubie czasowej. – Jest datowanie chrześcijańskie, liczone od narodzenia Chrystusa. Następnie mamy kalendarz żydowski, czyli rok 5780/5781. Jest to rachuba liczona od powstania świata. W trzeciej rubryce mamy rok 1441/1442. Początek wyznacza pielgrzymka proroka Mahometa z Mekki do Medyny – zaznacza o. Marcin Wrzos, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, koordynator projektu.

Kalendarz zawiera najważniejsze święta, nazwy poszczególnych miesięcy i wyszczególnia dni modlitwy (niedziela, szabat, dzień zgromadzenia). W części dotyczącej chrześcijan pojawiają się święta nie tylko katolików, ale również prawosławnych, protestantów i starokatolików. Wyróżnione są też daty polskich świąt narodowych oraz innych istotnych dni.

– W Poznaniu od lat trwa dialog między religiami abrahamowymi. Jednym z jego elementów jest promocja wiedzy na temat religii i wskazanie tego, co mają ze sobą wspólnego – dodaje Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej. – Islam, Judaizm i Chrześcijaństwo mówią, że wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy – to bardzo piękne, bo pokazuje braterską i siostrzaną więź, jaka jest między nami.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz