Chroń swoje domowe urządzenia inteligentne i nie zwabiaj do siebie cyberprzestępców


Urządzenia typu „smart” pojawiają się w coraz większej liczbie polskich gospodarstw domowych. Upowszechnianie się nowych technologii zawsze idzie jednak w parze z nowymi wyzwaniami. A te z kolei najczęściej dotyczą zagwarantowania bezpieczeństwa jej użytkownikom.

Nie dla wszystkich użytkowników technologii smart bezpieczeństwo jest priorytetem. Często o wiele ważniejsze staje się jak najszybsze wprowadzenie produktu na rynek oraz zainteresowanie ofertą jak największą ilość klientów. To z kolei znacząco ułatwia zadanie cyberprzestępcom, dla których wejście do domowej sieci użytkownika otwiera drzwi do miejsca pełnego interesujących danych.

Niebezpieczeństwa czyhające na użytkowników urządzeń smart

– Jednym z najbardziej uciążliwych ataków na systemy bezpieczeństwa gospodarstw domowych są ataki hakerów. Hakerzy są w stanie włamać się do sieci np. systemów kamer i dzięki temu nie tylko kontrolować życie mieszkańców danego domu, ale także komunikować się z nimi i uzyskiwać dostęp do kolejnych urządzeń połączonych z Internetem, w tym klimatyzacji, sprzętu audio, telewizorów, lodówek, a nawet loginów i haseł do mediów społecznościowych.

– Kolejne niebezpieczeństwo wiąże się z urządzeniami pomagającymi w życiu codziennym, którymi można sterować za pomocą smartfona – zraszaczami, kosiarkami, odkurzaczami, piekarnikami itp. One również mogą stać się furtką do uzyskania dostępu do większej ilości danych.

Jak chronić urządzenia smart przed cyberprzestępcami?

Na szczęście użytkownicy urządzeń smart, mogą zabezpieczyć się przed atakami cyberprzestępców za pomocą kilku prostych rozwiązań.

Zabezpiecz swoją sieć Wi-Fi

Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby uniemożliwić hakerom szpiegowanie Twojej sieci i wszystkich aktywności.  Najlepiej sprawdzi się ochrona VPN, która zadba o to, aby Twoje IP zostało anonimowe, a wszystkie odwiedzane strony i przesyłane dane odpowiednio szyfrowane.

Zacznij od zabezpieczenia swojego Wi-Fi bardzo silnym hasłem (unikaj haseł powiązanych z imionami członków rodziny, krótkich haseł „123” lub „admin”), a następnie zainstaluj zaufany program VPN, aby upewnić się, że szpiegowanie Twojej sieci stanie się praktycznie niemożliwe. Zmień nazwę swojej sieci w taki sposób, aby utrudniona została jej lokalizacja i nie dawała ona żadnych wskazówek, co do hasła do sieci. Upewnij się, że Twój router używa bezpiecznej metody szyfrowania, np. WPA2.

Korzystaj z urządzeń znanych marek

Ochrona prywatności jest bezcenna, dlatego nie wahaj się zapłacić nieco więcej za swoje inteligentne urządzenia, jeśli dzięki temu zyskasz pewność, że pochodzą one od renomowanego producenta. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie firma miała już problemy z naruszeniem bezpieczeństwa i prywatności oraz jaką cieszy się reputacją wśród użytkowników. Dużym plusem jest możliwość kontroli pozyskanych danych oraz opcja ich usunięcia w dowolnym momencie.

Sprawdź, jak przechowywane są Twoje informacje

Ten krok może wymagać nieco więcej wysiłku, jednak jest niezbędny, aby móc upewnić się, kto i w jaki sposób przechowuje Twoje dane. Urządzenia smart są wręcz bombami wypełnionymi danymi – od tonu Twojego głosu, po wskaźniki zdrowia, trendy snu, loginy, PIN-y, okresy przebywania poza domem czy preferencje użytkownika. Aby lepiej chronić swoje bezpieczeństwo online, nie należy korzystać z aplikacji, które zbierają zbyt dużo danych i odpowiednio ich nie chronią.

Regularne aktualizacje

Oprogramowanie urządzeń typu smart wymaga regularnych aktualizacji. Tylko w ten sposób można ustrzec się od potencjalnych błędów lub luk w zabezpieczeniach i mieć pewność, że aktualna wersja jest najbezpieczniejszą z dostępnych. Jeśli aktualizacje nie są dokonywane automatycznie, warto co jakiś czas przejść na stronę producenta, aby dowiedzieć się, czy jest dostępna nowa, lepsza wersja – w szczególności dotyczy to aplikacji mobilnych.

Stworzenie drugiej sieci

Dla wszystkich urządzeń inteligentnych można stworzyć drugą sieć w ramach własnej sieci Wi-Fi, tzw. sieci gościa. Ta sieć może oddzielić urządzenia typu smart od smartfonów i komputerów mieszkańców domu. Jeśli urządzenie inteligentne zostanie zaatakowane przez hakerów, nie będą oni mogli w żaden sposób uzyskać dostępu do danych zapisanych na prywatnych urządzeniach.

Aktywuj dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe pozwala na dodatkowe potwierdzenie np. logowania lub transakcji finansowej na innym urządzeniu. Może być wymagane podanie dodatkowego hasła lub zalogowanie się odciskiem palca do aplikacji mobilnej. Dzięki temu zabiegowi cyberprzestępcom nie uda się zalogować do danego konta bez dostępu do większej ilości danych.

Jak chronić się przed atakami? Podsumowanie

Inteligentne urządzenia pozytywnie wpływają na wygodę wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego. Podłączenie wielu urządzeń do sieci daje często nieograniczone możliwości. W parze z przyjemnością idzie jednak ryzyko. Cyberprzestępcy, którym uda się przeniknąć do wewnętrznej sieci mogą zdobyć wiele wrażliwych danych i informacji finansowych i wyrządzić wiele szkód. Warto dobrze zrozumieć zagrożenia związane z urządzeniami inteligentnymi i stosować wyżej wymienione wskazówki, aby zwalczyć ryzyko i wszelkie niebezpieczeństwa.

Dodaj komentarz