Chcesz kupić auto i potrzebujesz pieniędzy? Pożyczaj z głową!


Większość Polaków korzysta z produktów bankowych, aby móc sfinansować zakup pojazdu. W zaciąganiu pożyczek na samochód nie ma nic złego – pod warunkiem, że decyzja będzie dokładnie przemyślana. Na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego wsparcia finansowego? Poznaj kilka najważniejszych zasad.

Shot of a handsome young happy bearded man embracing his new car at the dealership smiling joyfully with his eyes closed copyspace happiness love travelling vehicle automotive transport.

Dla wielu osób pożyczka na samochód to jedyna opcja umożliwiająca nabycie pojazdu. Mimo że auta używane są dużo tańsze niż fabrycznie nowe modele, samochód w dobrym stanie technicznym to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (oczywiście w zależności od marki, rocznika, wersji wyposażenia). Na szczęście banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kredytobiorców, proponując finansowanie na różnorodnych warunkach. Grunt to wybrać taki produkt, który będzie najbardziej atrakcyjny i dopasowany do sytuacji materialnej.

Porównaj dostępne oferty

Aby wybrać korzystną pożyczkę na samochód, należy dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty, a następnie porównać propozycje przygotowane przez inne banki. Dzięki temu będziesz wiedzieć, gdzie możesz udać się po wsparcie finansowe najlepiej wpisujące się w Twoje potrzeby.

Porównując oferty pożyczkowe, weź pod uwagę m.in. takie kwestie jak:

– RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania to parametr informujący o wszystkich kosztach związanych z finansowaniem: odsetkach i kosztach pozaodsetkowych

– okres kredytowania – w przypadku używanych pojazdów znaczenie ma rocznik auta; im dłuższe finansowanie, tym niższa miesięczna rata

– wymagane dokumenty – im mniej formalności do dopełnienia, tym krótszy czas oczekiwania na wypłatę środków

– szybkość ścieżki kredytowej – możliwość ubiegania się o kredyt bezpośrednio u dealera pomaga skrócić czas oczekiwania na decyzję kredytową.

Wśród dostępnych ofert na uwagę zasługuje m.in. Kredyt SMARTPLAN na używane samochody w Toyota Banku. Na korzyść przemawiają takie argumenty jak np. niska wpłata własna (już od 10% wartości pojazdu), raty niższe nawet o 40%, oprocentowanie od 6,49% (RRSO 9,55%), możliwość wymiany samochodu po 3-4 latach bez angażowania środków własnych.

Spłać zobowiązanie w terminie

Wybór odpowiedniego kredytu samochodowego jest ważny, ponieważ ma znaczenie dla terminowej spłaty zobowiązania. Jeśli wysokość raty będzie dopasowana do budżetu domowego, istnieje większe prawdopodobieństwo regulowania miesięcznego zobowiązania na czas.

Nie skuś się na pożyczkę gotówkową

Pożyczka samochodowa charakteryzuje się najczęściej korzystniejszym oprocentowaniem w porównaniu z kredytem gotówkowym. Dlatego nie warto decydować się na drugą opcję finansowania – szczególnie, jeśli zależy Ci wyłącznie na zakupie konkretnego auta.

Kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy:

– jeszcze nie wiesz, jaki samochód chcesz kupić

– wiek pojazdu jest starszy niż wymagany do kredytu samochodowego

– potrzebujesz dodatkowych środków, np. na zakup nowego kompletu opon.

Pamiętaj! Kluczem do wyboru atrakcyjnego i dopasowanego kredytu samochodowego jest porównanie ofert. Decydując się na przypadkową ofertę, możesz sporo stracić.

Dodaj komentarz