Centrum Szyfrów Enigma gotowe w 2021 roku!


Ekspozycja będzie podzielona na strefy tematyczne, wyposażone w interaktywne i multimedialne stanowiska oraz tradycyjne eksponaty. Oprócz zwiedzania indywidualnego, odbywać się będą także zajęcia dla grup zorganizowanych oraz otwarte wykłady.

– Zwiedzający będą mogli przejść kurs szyfrów, poznać metody utajniania informacji na działającym modelu Enigmy oraz dowiedzieć się jak wyglądały początki działalności polskich kryptologów z Uniwersytetu Poznańskiego i ich wkład w przebieg II wojny światowej – mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. – Pamiętajmy, że maszyny szyfrujące przyczyniły się do stworzenia pierwszych komputerów i cyfryzacji świata. Dlatego istotną częścią Centrum będzie także ekspozycja poświęcona bardziej współczesnym zagadnieniom jak programowanie czy bezpieczeństwo w sieci.

Inwestycja powstaje przy współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. – Bardzo się cieszę, że to właśnie w Collegium Martineum powstanie Centrum Szyfrów Enigma im. trzech kryptologów, którzy studiowali na Uniwersytecie Poznańskim. Przypomnę, że UAM użyczył na ten cel ponad 1000 metrów kwadratowych Collegium i zwiększył nakłady na jego remonty i unowocześnienie, tak aby mogła rozpocząć się ta oczekiwana budowa. Mam nadzieję, że Collegium Martineum, wraz z Centrum Szyfrów Enigma, zostanie perełką ulicy Św. Marcin – dodaje prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz