Cenny zabytek przekazany do Muzeum Narodowego


Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odzyskali unikalną zabytkową tablicę epitafijną rodziny Hildebrandów z 1742 roku. Dziś Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasz Trawiński uroczyście przekazał odnaleziony zabytek Muzeum Narodowemu w Poznaniu.

Dzięki wieloletniej współpracy z Kurią Metropolitalną w Poznaniu, Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu i Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu ustalili, że na terenie giełdy staroci w Poznaniu jest oferowana do sprzedaży tablica epitafijna z 1742 roku.

W trakcie działań podjętych na terenie giełdy staroci 12 listopada 2016 roku policjanci ujawnili oferowaną do sprzedaży zaginioną tablicę epitafijną rodziny Hildebrandów. Więcej na temat tej operacji czytaj tutaj kliknij.

Jak ustalono w Muzeum Narodowym w Poznaniu, tablica od końca XIX wieku znajdowała się na stałej ekspozycji poznańskiego Muzeum Prowincjalnego (wcześniejsza nazwa Muzeum Narodowego w Poznaniu) i ujęta była wśród 300 najcenniejszych zabytków Wielkopolski.

Zabezpieczona tablica stanowi bardzo cenny zabytek i świadectwo historii z XVIII wieku, kiedy rodzina Hildebrandów odgrywała bardzo znaczącą rolę w naszym regionie. Z treści informacji znajdujących się na tablicy możemy dowiedzieć się szczegółowo o losach rodziny Hildebrandów, której głowa – Paul Hildebrand był szanowanym sędzią miejskim i sukiennikiem.

Tego typu znaleziska są bardzo dużą rzadkością i każdy taki przypadek jest niezmiernie cenny z punktu widzenia dalszych opracowań historycznych, które z pewnością, również w tej sytuacji zostaną przeprowadzone. Zabezpieczone epitafium, jest kolejnym przykładem bardzo dobrej współpracy wielkopolskiej Policji w obszarze ochrony zabytków.

Czytaj także:
75 osób zatrzymanych i 3561 zabezpieczonych zabytków. Kontrola m.in. w Starej Rzeźni

źródło Piotr Garstka/ KW Policji w Poznaniu

Dodaj komentarz