Capstrzyk patriotyczny w 82. rocznicę operacji „Tannenberg” w Kostrzynie


Spod Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kostrzynie w środę wyruszył przemarsz mieszkańców, rozpoczynając obchody 82. rocznicy operacji „Tannenberg”. Uczestnicy przeszli ulicą Poznańską i Dworcową do miejsca sądu mieszkańców Kostrzyna.

i Nekli w Domu Katolickim, gdzie pod tablicą upamiętniającą zamordowanych ma Rynku mieszkańców kwiaty złożyły władze samorządowe gmin Nekla i Kostrzyn. Następnie przemarsz przeszedł dalej ulicami Dworcową, Szymańskiego i Średzką, gdzie pod figurą Najświętszej Maryi Panny złożono kolejną wiązankę kwiatów – upamiętniając pierwszą ofiarę hitlerowskiej okupacji – ówczesnego sekretarza Urzędu Miejskiego Stanisława Matyska. Główne uroczystości odbyły się na kostrzyńskim Rynku przy Pomniku Walki i Męczeństwa. Po przywitaniu mieszkańców odegrano
i odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz krótko przedstawiono rys historyczny zbrodni, która miała miejsce 20 października 1939 r. ok. godziny 16:20 na kostrzyńskim Rynku, kiedy to strzałem w tył głowy zabijano więzionych wcześniej przez 2 dni w zimnie i głodzie mieszkańców naszej okolicy tylko dlatego, że byli Polakami. Wszystko to odbywało się na oczach zgromadzonych przerażonych mieszkańców. Ofiary zbrodni zostały wcześniej skazane przez Sąd Doraźny składający się z miejscowych Niemców wyrokami śmierci, bez udowodnienia winy. Sąd ten odbył się w Domu Katolickim, później ofiary przeszły drogę z Domu Katolickiego ulicą Dworcową i Poznańską na Rynek. Zwłoki rozstrzelanych przewieziono następnie do zbiorowej mogiły przy Cmentarzu. Godny pochówek ofiar miał miejsce dopiero po zakończeniu II wojny światowej na kostrzyńskim cmentarzu, gdzie spoczywają po dziś dzień.

Następnie głos zabrał burmistrz gminy Kostrzyn Szymon Matysek, wspominając zamordowanych mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic, a także poświęcając sporo uwagi pielęgnowaniu wolności oraz pamięci i szacunku zarówno do historii, jak i drugiego człowieka.

Kolejnym punktem programu obchodów było odczytanie Apelu Poległych, którego dokonał dh Michał Traskowski – drużynowy 10. KDH „Riposta”. Po Apelu Poległych zgromadzeni mieszkańcy uczcili pamięć poległych podczas II wojny światowej minutą ciszy, a następnie trębacz odegrał pieśń „Śpij kolego”.

Symboliczne wiązanki kwiatów złożyły delegacje: samorządu gminy Kostrzyn i gminy Nekla – w składzie: burmistrz gminy Kostrzyn Szymon Matysek, burmistrz gminy Nekla Karol Balicki, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn Waldemar Biskupski, przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Banaszak, radny powiatu poznańskiego Marian Markiewicz, a także radni Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn wraz z sołtysami, Młodzieżowa Rada Miejska Gminy Kostrzyn, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kostrzyn, Związek Harcerzy Rzeczypospolitej w Kostrzynie, Związek Harcerstwa Polskiego w Nekli, Kostrzyńska Rada Rzemiosła, Związek Sybiraków w Kostrzynie, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kostrzynie, Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Stowarzyszenie Polska 2050 oraz delegacje szkół podstawowych. Przed pomnikiem pochyliły się także przybyłe na uroczystość poczty sztandarowe gminy Kostrzyn, Szkół Podstawowych z gminy Kostrzyn, Zespołu Szkół w Nekli, Rady Rzemiosła w Kostrzynie, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Kółka Rolniczego w Kostrzynie, Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kostrzynie, Ochotniczych Straży Pożarnych w Brzeźnie, Gułtowach i Kostrzynie.

Na zakończenie uroczystości tradycyjnie odegrano i odśpiewano Rotę.

Organizatorzy pragną złożyć podziękowania dla Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kostrzyn, kostrzyńskich Harcerek i Harcerzy oraz Komisariatu Policji w Kostrzynie za pomoc w organizacji uroczystości oraz wszystkim uczestnikom za przybycie, które jest wyrazem szacunku i pamięci do naszej wspólnej historii.

Zamordowani na kostrzyńskim rynku 20 października 1939 roku:

  1. Czesław Borchard
  2. Antoni Domański
  3. Edmund Draheim
  4. Marian Gierula
  5. Ignacy Glabisz
  6. Konrad Goćwiński
  7. Kazimierz Haupa
  8. Franciszek Kasprzyk
  9. Władysław Kryślak
  10. Wawrzyniec Kubacki
  11. Gerard Linke
  12. Dionizy Mikietyński
  13. Franciszek Namysł
  14. Jan Nowak
  15. Jan Nowotarski
  16. Jan Okarma
  17. Antoni Pacholski
  18. Florian Piątek
  19. Franciszek Pielucha
  20. Władysław Sikorski
  21. Zygmunt  Świerkowski
  22. Ludwik Świerkowski
  23. Feliks Walkowiak
  24. Tadeusz Widelicki
  25. Marian Winowicz
  26. Kazimierz Wojtkowiak
  27. Ignacy Wróblewski
  28. Maksymilian Żuromski

Kronika Dni Października 1939 opracowana przez p. Kazimierza Matyska na podstawie zeznań świadków:

STRONA 1

STRONA 2

 

Dodaj komentarz