– Profilaktyka HPV jest dla nas bardzo ważna – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Już od 2008 roku proponowaliśmy dziewczętom bezpłatne szczepienia w ramach miejskiego programu, a od 2016 roku mogli z nich skorzystać także chłopcy. Każdego roku po szczepionki zgłaszało się od kilkuset do nawet 2 tysięcy osób. Cieszę się, że Ministerstwo Zdrowia wzięło na siebie finansowanie programu szczepień. Naszym zadaniem ciągle jednak pozostaje wyjaśnianie i przekonywanie, dlaczego warto wziąć w nim udział. Jestem pewien, że współpraca z Fundacją SEXEDPL pomoże nam skutecznie dotrzeć do nastolatków i ich rodziców.
– Zachęcam wszystkich rodziców i opiekunów dzieci z naszego regionu do skorzystania z bezpłatnego szczepienia przeciwko wirusowi HPV. To ważny krok w profilaktyce nowotworowej, który może realnie wpłynąć na zdrowie przyszłych pokoleń – mówi Karolina Fabiś-Szulc, wicewojewoda wielkopolska. – Ministerstwo Zdrowia wprowadziło szczepienia przeciw HPV do programu szczepień ochronnych jako element profilaktyki onkologicznej. Szczepienie jest dostępne bezpłatnie dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat i stanowi kluczowe narzędzie w eliminacji raka szyjki macicy. Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycznych XX wieku. Dzięki nim udało się znacząco zmniejszyć liczbę chorób zakaźnych. Powszechne szczepienia mogą całkowicie wyeliminować zachorowania na ten nowotwór, dlatego ich rola w ochronie zdrowia publicznego jest nie do przecenienia. Jako wicewojewoda wielkopolska wspieram tę niezwykle istotną inicjatywę, która przyczynia się do budowania zdrowszej i bezpieczniejszej przyszłości dla naszych dzieci. Jeszcze raz gorąco zachęcam do podjęcia tej decyzji – to inwestycja w zdrowie i życie młodego pokolenia, która przynosi długofalowe korzyści – dodaje.
Kolejnym krokiem będzie kampania edukacyjna skierowana do rodziców, by w sposób świadomy podjęli decyzję o szczepieniu dzieci przeciw HPV. Działania Fundacji i współpraca z Województwem Wielkopolskim będą wspierane także przez regularną obecność w mediach specjalistów i ekspertów, a także lokalne aktywności edukacyjne.
AW/SEXED
Fot. Hieronim Dymalski