Czy po wyborach w Dopiewie wróci Pan do swoich wcześniejszych obowiązków? Czym będzie się Pan zajmował?
– Po objęciu obowiązków przez nowo wybranego wójta wrócę do pracy w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu. Będę się zajmował realizacją dwóch tematów, których jestem kierownikiem – usługami doradczymi, wdrożeniami systemów automatycznej identyfikacji w łańcuchu dostaw i badaniami systemów zdalnej identyfikacji radiowej.
Czy będzie mógł Pan wykorzystać w przyszłości doświadczenie zdobyte w gminie Dopiewo?
– Mam nadzieję, że tak. Praktyka w pracy samorządowej jest bardzo pożyteczna. Samorząd jest interesującą, ale i wymagającą częścią życia społecznego. Bycie wójtem to nie tylko przywilej, to przede wszystkim wyzwanie, służba społeczna, misja, która wymaga intensywnej pracy. W samorządzie mamy do czynienia z innym rodzajem zarządzania niż w gospodarce, czy w biznesie. Tu nie wytwarza się określonych produktów i nie sprzedaje się konkretnych usług. Trzeba być aktywnym na wielu płaszczyznach, rozwiązywać problemy społecznie, dotyczące różnych dziedzin życia, wymagające szerokiego spojrzenia. Pozyskane w ten sposób doświadczenia stanowią wyjątkowy kapitał, nie do zdobycia w inny sposób.
Jakie są Pana pozasamorządowe zainteresowania?
– Interesuję się historią lokalną i historią Polski. Historia lokalna to ważne pole poznawania przeszłości. To dzięki pokazywaniu dawnych wydarzeń w bardzo konkretnej przestrzeni możliwe jest zbliżenie się do historii. Dzieje Polski są ciekawe, należy podtrzymywać i wzmacniać zainteresowanie polską przeszłością. Cieszy fakt, że historią Polski interesują się narody, które kiedyś zamieszkiwały tereny Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Moim hobby jest pływanie i jazda na rowerze. Uwielbiam rodzinne wycieczki rowerowe. Od młodości interesuję się piłką nożną. Jestem kibicem poznańskiego Lecha.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Adam Mendrala
Fot. Archiwum Zbyszka Górnego