W sytuacji podobnej do gminy Dopiewo, polegającej na wygaśnięciu mandatu wójta lub burmistrza i pełnieniu obowiązków przez osoby wyznaczone, znajduje się kilka gmin. Czy istnieje wymiana doświadczeń między osobami, które pełnią funkcje wójtów lub burmistrzów na terenie Polski?
– Rozmawiałem z kolegą Janem Sulanowskim z Rady Miasta Poznania, który od 22 października 2020 r. pełni funkcję komisarza w Zaniemyślu, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta. Były wójt Zaniemyśla w powiecie średzkim, Krzysztof Urbas, pisemnie zrzekł się mandatu. Wymieniliśmy doświadczenia na tematy współpracy z osobami, które doskonale znają realia swojej gminy i jej problemy, określania sposobu wykonywania uchwał, gospodarowania mieniem komunalnym, wykonywania budżetu i kierowania bieżącymi sprawami gminy.
Minęło kilkanaście dni Pana pracy w Urzędzie Gminy Dopiewo. Jaki był to okres?
– Był to okres bardzo intensywnej pracy, poznawania się nawzajem, ustalenia zasad współpracy i obiegu dokumentów. Cieszę się, że urzędnicy w Urzędzie Gminy Dopiewo są kompetentni i zaangażowani w pracy. Bardzo dobrze układa mi się współpraca z paniami sekretarz gminy i skarbnik gminy, z kierownikami referatów i innymi pracownikami. W ciągu kilkunastu dni została przywrócona ciągłość w podejmowaniu decyzji administracyjnych i zawieraniu umów. Na bieżąco są wykonywane uchwały Rady Gminy Dopiewo.
Czy Pana wyobrażenia o samorządzie gminnym w Dopiewie znalazły potwierdzenie w praktyce? Czy coś Pana zaskoczyło lub zdziwiło?
– Do tej pory znałem pracę w samorządzie gminnym od strony radnego. Teraz poznałem ją od strony zarządzającego gminą. Jestem zaskoczony ilością spraw do zatwierdzenia. Podoba mi się kompleksowy sposób podejścia do inwestycji w gminie np. przed wybudowaniem ulicy lub chodnika, buduje się kanalizację sanitarną, tam gdzie istnieje taka potrzeba kanalizację deszczową i oświetlenie. Gmina dba o środowisko rozbudowując oczyszczalnie ścieków, efektywnie pozyskuje dofinansowania na inwestycje. Niestety zdarza się, że w gminie przesuwane są inwestycje dla których uzyskano już pozwolenie na budowę. Nie można dopuścić do sytuacji, w których decyzja wygaśnie. Budowę należy rozpocząć przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Przykładem jest budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Nad Potokiem w Skórzewie, która musi się rozpocząć najpóźniej w maju 2022 r.