Burger czy hamburger? Zobaczcie opinie Czytelników


Gatunkiem i rodzajem mięsa, dodatkami, pieczywem, niczym, „hamem”. Tak, w dużym skrócie, w ankiecie dotyczącej różnic pomiędzy hamburgerem a burgerem odpowiedzieli Czytelnicy „Naszego Głosu Poznańskiego”.

W Poznaniu i okolicznych miejscowościach, jak grzyby po deszczu, wyrastają miejsca, w których można pożywić się burgerem w wielu wydaniach. Foodtruck (czyli samochód będący jednocześnie minipunktem gastronomicznym), bar czy też restauracja – nowych odsłon mamy wiele. Z pieczywem typu graham, wołowiną gatunku Angus, rzadziej innym rodzajami mięs, np. kaczką pieczoną w pomarańczach, czy też z wieprzowiną z bourbonem – oferta jest bardzo bogata. Nie umknęło to uwadze redakcji i kolegów z IBRS TriC. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej tematyce i raz na zawsze rozwiać wątpliwości powiązane z nazewnictwem popularnego dania. Czy nam się to udało? Sami oceńcie.

W ankiecie NGP i IBRS TriC udział wzięło 171 Czytelników – odpowiadali oni na pytanie „Czy wiesz, czym różni się „burger” od „hamburgera„?

Spośród respondentów 46% zadeklarowało znajomość definicyjnej różnicy, natomiast 54% przyznało się do niewiedzy. Niemniej jednak analiza treści wypowiedzi w obrębie tzw. „wolnego ringu” wykazała, że nawet te osoby, które uznały siebie za znawców tematu mają znaczące problemy ze zdefiniowaniem różnicy! A więc może po prostu istnieje tylko (ham)burger?

Po długich i owocnych w degustacje naradach przychyliliśmy się do dwóch zaproponowanych tez. Pierwsza z nich, autorstwa Czytelnika „Black Label Society”, zakłada, że różnica ma charakter… historyczny: „Hamburger to produkt z polskich dworców kolejowych lat 90-tych. Ewentualnie współcześnie z „sieciówki”. Chamski fast food odgrzewany w kuchence mikrofalowej. Burger to hamburger po (r)ewolucji – staranniej przygotowany, zdecydowanie przyrządzany na oczach klienta. Najczęściej ze świeżego i dobrego jakościowo mięsa (tzn. nie mrożony po obróbce termicznej), w wielu przypadkach z mięsa wołowego (antrykot, czasem polędwica), w bułce z sezamem, z wielorakimi dodatkami. Smak burgera budowany jest w oparciu o dobre, często autorskie sosy. Burger to klasa premium. To też doskonały posiłek potreningowy, chwila wytchnienia w biegu lub styl życia i bycia :). W burgerze istotna jest również atmosfera zakupu, znajomość sprzedawcy. Jedzenie burgera to rytuał.” W powyższej wypowiedzi zachowaliśmy oryginalną pisownię.

Drugą wypowiedzią, której wiarygodność zdaje się być wysoka jest wypowiedź Czytelnika „Inhabitant of USA”. Przytaczamy jej redakcyjne tłumaczenie na język polski (tak, to pierwsza wypowiedź w obcym języku w historii naszych ankiet!): „Nie ma różnicy pomiędzy burgerem a hamburgerem. „Burger” jest po prostu krótszą formą pochodzącą od słowa „hamburger”. Ponieważ ludziom nie chciało się wymawiać całego słowa”.

Nie da się więc wykluczyć, że różnica pomiędzy burgerem a hamburgerem zaistnieje tylko w polskich realiach – zestawić tu można historycznego „hamburgera” o niewyszukanej formie podania i smaku ze współczesnym trendem przygotowywania „burgerów”, jako dania o charakterze gourmet. Być może jednak dla mieszkańca Stanów Zjednoczonych terminy te będą tożsame. To są nasze redakcyjne założenia.

Pełną wersję raportu dotyczącego omawianych różnic opublikujemy w przeciągu najbliższych kilkunastu dni – osoby zainteresowane tą tematyką na pewno dowiedzą się o tym jako pierwsze! Zaglądajcie na nasze strony internetowe i profile w mediach społecznościowych!

Na sam koniec pozostaje nam jeszcze przyznanie wyróżnienia „TriC Tygodnia” za najbardziej nietypową i zaskakującą wypowiedź. W tym numerze „Naszego Głosu Poznańskiego” „TriC of the Week” przyznajemy osobie podpisanej pseudonimem „Inhabitant of USA” – za pierwszą, a więc od razu historyczną wypowiedź w języku angielskim, która zagościła w naszym narzędziu badawczym. Gratulujemy! Cogratulations!

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat wyników naszej sondy lub podyskutować z autorami po prostu wyślij do nas wiadomość – pod adres tric@tric.pl

W kolejnej ankiecie pytamy Was o opinie na temat prezydenckiego pomysłu zwężania dróg dojazdowych do Poznania – czytajcie tutaj. Polecamy się uwadze Czytelników!

Marcin Cybulski, Paweł Chmielowski
logoTRIC
Zwiększymy Twój Biznes! Badania -Analizy – Statystyka – Biznes -Sport -www.TriC.pl

Reklama:

burger

 

 

 

 

Dodaj komentarz