Budzik kulturalny już przynosi efekty


Premierami spektakli pt. „Lepiej tam nie idź” w reżyserii Michała Borczucha (3 i 4 września o godz. 18.00 na opuszczonym dworcu „Stacja Szamocin”) i „Noce i dnie” w choreografii Mikołaja Mikołajczyka (5 i 6 września o godz. 18.00 w Zakrzewskim Domu Kultury „Dom Polski” w Zakrzewie) rozpoczną się prezentacje projektów, przygotowywanych w ramach „Budzika kulturalnego. Programu działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski’, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.

Na program „Budzik kulturalny”, który rozpisany został na najbliższe dwa lata, złożą się kolejne edycje projektu „Wielkopolska: Rewolucje”, zainicjowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku. Celem projektu było m.in. zwrócenie uwagi na fascynujące zjawiska kulturowe poza stolicą Wielkopolski i stymulowanie twórczej energii lokalnych społeczności poprzez zaproszenie ich do wspólnego działania z przedstawicielami świata sztuki awangardowej i eksperymentalnej.

Szamocin, zdjęcie z próby, fot. Małgorzata Mazur

Szamocin, zdjęcie z próby, fot. Małgorzata Mazur

„Lepiej tam nie idź” i „Noce i dnie” to pierwsze spektakle, które zobaczymy w nowej odsłonie projektu „Wielkopolska: Rewolucje.” Spektakl Michała Borczucha będzie opowieścią o dzieciństwie w konwencji RPG (Role Play Games), przekazaną za pośrednictwem dzieci z Domu Dziecka w Szamocinie oraz tych związanych z teatrem prowadzonym przez lokalną społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską.

Zakrzewo-zdjęcie-z-próby-fot.-Mirek-Kaczmarek.jpg

Zakrzewo-zdjęcie-z-próby-fot.-Mirek-Kaczmarek.jpg

Natomiast propozycja Mikołaja Mikołajczyka będzie kontynuacją współpracy z Zespołem Śpiewaczym „Wrzos” z Zakrzewa, zainicjowanej podczas pracy nad spektaklem „Teraz jest czas” w ramach ubiegłorocznej edycji projektu „Wielkopolska: Rewolucje”. Inspirowany wpisaną w historię Wielkopolski powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”, stawiać będzie pytania o podsumowanie życia, jego spełnienie i niespełnienie. W gronie wykonawców znajdzie się m.in. aktor Adam Ferency.

Oba projekty będzie można zobaczyć także w Poznaniu. Spektakl Michała Borczucha zaprezentowany zostanie 10 grudnia tego roku na deskach Teatru Nowego, natomiast choreografia Mikołaja Mikołajczyka – 8 i 9 grudnia w poznańskim Starym Browarze.

W IV kwartale 2013 roku, w kolejnej edycji projektu „Wielkopolska: Rewolucje” w ramach „Budzika kulturalnego”, artysta – eksperymentator i muzyk Marcin Masecki napisze koncert dla Orkiestry Dętej Straży Pożarnej w Słupcy. W tym czasie powstanie także projekt domu kultury w Józefowie w Gminie Rzgów, stworzony wspólnie z mieszkańcami przez architekta i designera Pawła Grobelnego we współpracy z projektantką i filozofką Agatą Dąbrowską.

Dodaj komentarz