Brave Beavers – nowa drużyna sportowa w gminie Dopiewo


W styczniu w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się pierwszy ogólnopolski turniej w Ultimate Frisbee. Podczas jego trwania powstał pomysł utworzenia gminnej drużyny w tej nowej dyscyplinie sportu. Od marca pod okiem trenera na boisku orlik w Skórzewie w każdy wtorek o godzinie 20:00 odbywały się treningi. W tej chwili drużynę tworzy 20 osób.

Czym tak naprawdę jest Ulitimate frisbee?

– Ultimate Frisbee jest bezkontaktowym sportem zespołowym, w którym używa się latającego dysku. Jest rozgrywany przez drużyny siedmioosobowe na prostokątnym boisku, o około połowę węższym niż boisko do piłki nożnej, ze strefami punktowymi na obu końcach. Celem każdej z drużyn jest zdobycie punktu poprzez złapanie dysku przez jednego z zawodników w strefie punktowej przeciwnika. Zawodnik trzymający dysk nie może z nim biegać, ale może podać go w dowolnym kierunku i do dowolnego zawodnika ze swojej drużyny. Gdy podanie nie zostanie złapane, następuje strata dysku i przejmuje go drużyna przeciwna. Ma wtedy okazję do zdobycia punktu. Zwyczajowo mecz rozgrywany jest do 17 punktów i trwa około 100 minut. W Ultimate nie ma sędziów. Zawodnicy sędziują sobie sami zgodnie z honorowym kodeksem – Spirit of the Game. – wyjaśnia Jakub Grzybek, trener Brave Beavers.

Pierwsza drużyna Ultimate Frisbee w gminie Dopiewo do tej pory wzięła udział w jednych rozgrywkach, które zakończyły z sukcesem zajmując 2 miejsce na cztery startujące. Ponadto przedstawiciele z sukcesami biorą udział w tzw. Hatowych turniejach, które polegają na tworzeniu drużyn specjalnie na potrzeby turniejowe i składają się z osób zarówno bardziej jak i mniej doświadczonych. Do tej pory wzięliśmy udział w Boruta Hat w Łęczycy, Ważka Cup w Bełchatowie, Kato Hato w Katowicach, Miasto Gotham w Łodzi oraz Dragon Cup w Krakowie. Dwoje zawodników i nasz trener wzięło udział w Mistrzostwach Polski w Opalenicy w barwach poznańskiej drużyny Furious Goats, z którą zajęli trzecie miejsce.

– Do drużyny zapraszamy osoby w każdym wieku. Jeżeli lubisz grać w koszykówkę, piłkę ręczną, football amerykański, piłka nożną lub biegać to jest to właśnie dyscyplina  dla Ciebie z jednym wyjątkiem na boisku zamiast piłką gra się frisbee – mówi Michał Juskowiak, prezes stowarzyszenia.

Zakończyliśmy już treningi na dworze, od 7 listopada rozpoczęliśmy trenować w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dopiewie. Chętnych zapraszamy w każdy czwartek godzina 15:30.

KILKA PODSTAWOWYCH ZASAD:

Pole gry

Trawiaste boisko o wymiarach 100 x 37m podzielone jest na trzy strefy. Pole właściwej gry o długości 64m oraz dwie 18-metrowe strefy punktowe (ang. zone).

2. Rozpoczęcie gry

Na początku każdego punktu 7 osobowe drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, na liniach swoich stref. Drużyna broniąca rozpoczyna grę poprzez wyrzut dysku w stronę drużyny atakującej (tzw. pull).

3. Zdobywanie punktów

Drużyna zdobywa punkt, gdy jeden z jej zawodników złapie dysk w strefie punktowej przeciwnika. W przerwach pomiędzy punktami możliwe jest dokonywanie zmian w składzie oraz następuje zamiana stron boiska.

4. Ruch dysku

Dysk można podawać w każdą stronę boiska. Zawodnik z dyskiem nie może się przemieszczać. Jeśli złapał dysk w biegu powinien jak najszybciej się zatrzymać. Po zatrzymaniu zawodnik może piwotować oraz ma 10 sekund, aby podać dysk dalej. Czas odlicza obrońca kryjący rzucającego (tzw. marker).

5. Przejęcie dysku

Utrata posiadania dysku przez drużynę atakującą następuję, gdy dysk dotknie ziemi lub zawodnik złapie dysk będąc po za boiskiem. Drużyna broniąca może także bezpośrednio przejąć lecący dysk. Zawodnik traci posiadanie dysku, jeśli będzie trzymał dysk dłużej niż 10 sekund. Po zmianie posiadania drużyna broniąca przechodzi do ataku.

6. Zmiany zawodników

Zmiany w drużynach dozwolone są jedynie pomiędzy punktami lub wyniku kontuzji jednego z zawodników.

7. Kontakt fizyczny

Kontakt fizyczny pomiędzy zawodnikami jest niedozwolony. Zabronione jest także zabieganie drogi innemu zawodnikowi. Każde dotknięcie zawodnika traktowane jest, jako faul.

8. Faule

Przewinienie zgłaszane jest przez zawodnika faulowanego. Jeśli faul doprowadził do utraty posiadania dysku dysk wraca do zawodnika faulowanego. Jeśli zawodnik drużyny atakującej został sfaulowany podczas łapania dysku, dysk staje się w jego posiadaniu. Jeśli zawodnik faulujący nie zgadza się ze zgłoszonym przewinieniem dysk wraca do poprzedniego rzucającego.

9. Brak sędziów

Zawodnicy przebywający na boisku są odpowiedzialni za zgłaszanie przewinień i fauli. W ten sposób każdy zawodnik staję się sędzią i do jego obowiązku należy dobra znajomość zasad gry.

10. Duch gry

Jedną z ważniejszych zasad Ultimate jest szanowanie reguł fair play. Istotny jest sposób, w jaki zawodnicy komunikują się miedzy sobą, jak dobrze znają przepisy gry oraz wzajemnie poszanowanie przeciwnika. Na każdym turnieju przyznawana jest specjalna nagroda „Spirit of the Game” dla drużyny, która prezentowała najlepszego ducha gry.

Dominika – Brave Beavers

Dodaj komentarz