Bogdan Olewicz bohaterem Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza Luboń 2017


Kolejna odsłona lubońskiego Festiwalu Piosenki już w październiku. Jego tematem przewodnim będą piosenki napisane przez Bogdana Olewicza – jednego z najbardziej znanych autorów tekstów polskich piosenek – przede wszystkim wielu przebojów zespołu Perfect. Koncerty festiwalowe odbędą się  6-7 października w hali LOSIR w Luboniu. Przed publicznością wystąpią finaliści festiwalu – utalentowani, debiutujący wokaliści oraz goście specjalni: Krystyna Prońko i Andrzej Rybiński. Bezpłatne bilety na oba dni koncertowe można otrzymać u organizatorów lub bezpośrednio przed koncertami po uprzedniej rezerwacji.

Festiwal Piosenki w Luboniu jest imprezą artystyczną, mającą na celu wyłonienie i promocję młodych, utalentowanych wykonawców oraz propagowanie wartościowej muzycznie i literacko polskiej piosenki.

Bogdan Olewicz obchodzi w tym roku 50-lecie swojej pracy twórczej – Festiwal 2017 będzie więc okazją do uczczenia jego dorobku. Kilka słów o benefisancie –  urodził się w 1946 r. a zadebiutował w 1967 r. pisząc tekst do piosenki „Za moim oknem” dla rozpoczynającej karierę wokalną Maryli Rodowicz. W latach 70. tworzył wspólnie ze Zbigniewem Hołdysem.

W latach 70. współpracował z gwiazdami muzyki pop, pisząc teksty do piosenek takich wykonawców jak: Krystyna Prońko („Jesteś lekiem na całe zło”), Anna Jantar („Moje jedyne marzenie”, „Tylko mnie poproś do tańca”), Zdzisława Sośnicka („A kto się kocha w tobie?”, „Julia i ja”) czy Krzysztof Krawczyk („Pamiętam ciebie z tamtych lat”).

Od 1980 r. współpracował z zespołem Perfect pisząc jego najsłynniejsze przeboje m. in.  „Nie płacz Ewka”, „Niewiele ci mogę dać”, „Autobiografia”, „Idź precz”, „Kołysanka dla nieznajomej”.

Pod koniec lat 80. tworzył dla grupy Korba oraz Mietka Jureckiego. Z Budką Suflera współpracował przy płycie „Ratujmy co się da” z 1988 r. („To nie tak miało być”, „Ratujmy co się da”, „Czy ty siebie znasz”, „Nieśmiertelnie piękna twarz”, „Czas wielkiej wody”).

Do największych przebojów Olewicza z kolejnych lat należą utwory: „Rysa na szkle” wykonywany przez Urszulę, „Na co komu dziś” i inne piosenki z płyty „Na Na” Lady Pank i piosenki Seweryna Krajewskiego do filmu „Uprowadzenie Agaty” Marka Piwowskiego.

Zestawienie najbardziej znanych tekstów Olewicza kończy „M jak Miłość”, utwór znany z czołówki serialu o tym samym tytule w wykonaniu Wojciecha Gąssowskiego.

Wejściówki na festiwal

Bezpłatne bilety na oba dni koncertowe są już dostępne w Urzędzie Miasta Luboń, LOSIR, Ośrodku Kultury i Bibliotece Miejskiej w Luboniu lub bezpośrednio przed koncertami w  LOSIR po wcześniejszej rezerwacji poprzez: festiwal@lubon.pl.

Patronaty honorowe i partnerzy festiwalu

Festiwal im. Kondratowicza otrzymał honorowy patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starosty Poznańskiego, z czego jako organizatorzy jesteśmy ogromnie dumni.

O lubońskim projekcie będzie coraz głośniej a to za sprawą patronów medialnych, do których należy m.in. Nasz Głos Poznański.

Festiwal Piosenki pozyskał również nowych partnerów – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, które ufunduje nagrodę Grand Prix, Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów Zaiks, który przekaże nagrodę laureatowi drugiej nagrody i Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, dzięki któremu jeden z laureatów otrzyma prestiżową statuetkę Związku „Kryształowy kamerton”.

Projekt jest dofinansowany ze środków powiatu poznańskiego.

www.festiwal.lubon.pl

www.facebook.com/FestiwalPiosenkiWLuboniu

 

Dodaj komentarz