Biegi, Infiniti i piwo


Za nami V jubileuszowa edycja biegu o Puchar JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu „Volkswagen Ekonomiczna Piątka”. Trasa biegu prowadziła dookoła Jeziora Maltańskiego. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 5 km. W biegu wzięło udział 676 zawodników. Dla porównania w 2011 roku, podczas I edycji, wystartowały jedynie 142 osoby.

bieg

Po biegu każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal i mógł napić się, zupełnie bezkarnie, zimnego piwa. Tak! Dobrze przeczytaliście, zimnego piwa. Niezbyt często się to zdarza, aby po przebiegniętym dystansie zawodnicy dostawali od organizatorów chmielowy napój. Trzeba pamiętać, że piwo ma wysoką zawartość węglowodanów i doskonale uzupełnia elektrolity, przez co jest wskazane po biegu. Oczywiście w umiarkowanych ilościach!

Bieg poprzedziły zawody nordic walking „Enea Ekonomiczny Marsz na Piątkę” na tym samym dystansie. Rozpoczęły się one o 10.30.

bieg 2

Było trochę o samej imprezie, teraz czas na laury dla zwycięzców. Przy analizie wyników posłużymy się ciekawym narzędziem, jakim jest współczynnik wieku. Jest to narzędzie, którego działanie przedstawiamy na przykładzie. Podstawę współczynnika brany stanowi najlepszy wynik na świecie – dla płci, wieku i dystansu. Do czego jednak służy nam ten współczynnik? Narzędzie ma na celu przede wszystkim ujednolicenie wyników, tak by biegacz w mgnieniu oka był w stanie ocenić własną wydolność w porównaniu do najlepszych w „branży”. Najlepszy wynik jaki uzyskał 22-letni mężczyzna na dystansie 5km wynosi 12:37. Tak więc jeżeli inny przedstawiciel płci brzydkiej, będący równolatkiem biegacza z najlepszym czasem, osiągnie czas 18:10 to jego współczynnik wieku wyniesie 79,17% (współczynnik uzyskujemy poprzez dzielenie najlepszego czasu przez czas uzyskany przez nas. Czyli w tym wypadku 12:37 dzielimy przez 18:10). Dużo to czy mało?

Sami możecie przeliczyć swoje wyniki wchodząc na stronę znajdującą się pod poniższym linkiem:

http://www.runbayou.com/Wavacalc.htm

Zwycięzca biegu „Volkswagen Ekonomiczna V” A.D. 2015 został Mateusz Maik – z wynikiem 15:20 (współczynnik wieku 84,57%). Jako drugi na metę wbiegł Marcin Fehlau z rezultatem 15:30 (współczynnik wieku 85,13%). Na najniższym stopniu podium znalazł się Szymon Bytniewski z czasem 15:41 (współczynnik wieku 82,68%). Wśród pań najlepsza była Dominika Lazar z wynikiem 18:54 (współczynnik wieku 76,1%).

Teraz czas na poszczególne kategorie. W kategorii „student” zwyciężył 3 zawodnik całego biegu czyli Szymon Bytniewski. Przypomnijmy, że jego czas to 15:41. W kategorii „absolwent” triumfował Sebastian Boncler z rezultatem 16:50 (współczynnik wieku 81,2%). W kategorii „pracownik” najlepszy był Marcin Flotyński z wynikiem 18:19 (współczynnik wieku 70,79).

W klasyfikacji generalnej uczelni wygrał Uniwersytet Ekonomiczny z czasem 01:24:14. Drugie miejsce wywalczył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza z rezultatem 01:31:44, zaś trzecie miejsce przypadło w udziale Politechnice Poznańskiej – z czasem 01:31:53.

W zawodach nordic walking „Enea Ekonomiczny Marsz na Piątkę” triumfował Robert Adamski z wynikiem 32:38. Zaraz za nim uplasował się Mieczysław Andrzejewski z czasem 33:03. Na trzecim miejscu zawody zakończył Jan Stanisławski z rezultatem 33:14. Wśród pań najszybsza była Beata Wilczyńska z wynikiem 34:37.

Jeden bieg za nami, kolejny przed nami. Mowa o Wings for Life (więcej o biegu piszemy tutaj). Czym jest Wings for Life? Jest to bieg odbywający się równocześnie w 35 krajach na całym świecie. bez względu na pogodę i porę dnia. Bieg jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju, gdyż nie posiada klasycznej linii mety. Wyznacza ją jadący za zawodnikami samochód, który rusza na trasę biegu 30 minut po rozpoczęciu biegu. W tym roku polskim samochodem pościgowym będzie Infiniti QX70. Każdy zawodnik przez niego wyprzedzony kończy swój bieg. Imprezę uznaje się za zakończoną, gdy ostatnia osoba na świecie zostanie minięta przez samochód pościgowy. Tempo jazdy samochodu pościgowego jest wystandaryzowane na całym świecie. Według organizatorów cały proces pościgowy przebiega według schematu:

  1. 11.00 UTC – START BIEGU
  2. 11.30 UTC – SAMOCHÓD ZAMYKAJĄCY BIEG WYJEŻDŻA NA TRASĘ – PRĘDKOŚĆ: 15 km/h (9,32 mil/h)
  3. 12.30 UTC – ZWIĘKSZENIE PRĘDKOŚCI: 16 km/h (9,94 mil/h)
  4. 13.30 UTC – ZWIĘKSZENIE PRĘDKOŚCI: 17 km/h (10,56 mil/h)
  5. 14:30 UTC – ZWIĘKSZENIE PRĘDKOŚCI: 20 km/h (12,43 mil/h)
  6. 16.30 UTC – ZWIĘKSZENIE PRĘDKOŚCI: 35 km/h (21,75 mil/h) do momentu wyprzedzenia ostatniego biegacza.

Pamiętajmy, że godz. 11.00 UTC to godzina 13.00 naszego czasu lokalnego!

Bieg „Wings for Life” ma charakter charytatywny, dlatego wszystkie środki zebrane podczas tego biegu zostaną przeznaczone na badania, których celem jest znalezienie metody terapii przerwanego rdzenia kręgowego. Poznańska edycja biegu rozpocznie się 3 maja, o godzinie 13.00, nad Jeziorem Maltańskim. Trasa prowadzi ulicami stolicy Wielkopolski, a następnie skieruje się poza granice miasta w kierunku Gniezna.

W poprzedniej edycji biegu udział wzięło 1135 zawodników. W tym roku limit 3 tys. startujących został szybko wykorzystany. W związku z licznymi pytaniami organizatorzy zdecydowali się zwiększyć pulę numerów startowych o 100. W poprzedniej edycji biegu nie zabrakło sportowych gwiazd. Pobiegli m.in. Adam Małysz i Monika Pyrek.

Jak będzie w tym roku? Zapraszamy na trasę biegu!

Rafał Czech

SportAnalytics

Dodaj komentarz