Bieg o Koronę Księżnej Dąbrówki w niedzielę


„Bieg o Koronę Księżnej Dąbrówki” to już tradycja, która na stałe wpisała się w sportowy kalendarz wielu mieszkańców gminy Dopiewo. Ta sztandarowa impreza Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dopiewie odbędzie się 28 maja. Pierwsza jej edycja odbyła się w 2011 roku i od samego początku patronat sprawuje „Nasz Głos Poznański”.

W tym roku po raz siódmy na linii startu staną biegacze i chodziarze nordic walking. Rywalizacja przebiegać będzie w całości miękkimi duktami lasów palędzko-zakrzewskich. Amatorzy biegania tradycyjnie będą mieli do pokonania dystans 10 km, natomiast chodziarze nordic walking dystans 7,5 km. Start biegu głównego o godz. 12.

Fotorelacja z ubiegłego roku – kliknij w ten link: Poznaniak zwyciężył w VI Biegu o Koronę Dąbrówki (GALERIA)

Tym co wyróżnia Bieg o Koronę Księżnej Dąbrówki są wyjątkowe medale, które zdobywane na przestrzeni lat – po połączeniu – tworzą kształt korony. Co więcej, z okazji przypadającej w zeszłym roku 1050 rocznicy chrztu Polski medale zyskały unikatowy rewers. Dodatkowo podczas piątej edycji biegu nagrodzeni zostali najwytrwalsi zawodnicy, którzy wystartowali po raz piąty. Od tego czasu każdy, kto osiągnie liczbę pięciu startów otrzymuje unikalny złoty dukat. To pierwsza moneta bita w gminie Dopiewo. Jak co roku na miejscu pojawić się ma tytułowa Księżna Dąbrówka, z którą zdjęcie jest jak dodatkowy medal za bieg.

Bieg o Koronę Księżnej Dąbrówki z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszej edycji wystartowało 284 dorosłych zawodników i 351 dzieci. W kolejnych latach następował progres, aż w roku 2016 na linii startu stanęło ponad dwa razy więcej zawodników niż podczas pierwszej edycji – 599 osób dorosłych i 331 małych biegaczy. Istotnym wyróżnikiem ubiegłorocznej edycji był fakt dużego uczestnictwa mieszkańców gminy Dopiewo, którzy stanowili prawie połowę startujących.

Zarówno trasa biegu, jaki i marszu ma swoich rekordzistów. Mężczyzną, który w zeszłym roku, w najkrótszym czasie pokonał dąbrówkowe 10 km był Piotr Tomczyk (00:34:19). Poprawił on dotychczasowy rekord należący do Huberta Lechniaka z 2013 r. (00:35:15). Najszybszą kobietą Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki od 2015 r. jest Justyna Papież (00:41:10). Rok 2015 był również przełomowy w marszu Nordic Walking, wtedy bowiem zostały ustanowione rekordy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Najszybciej maszerującą kobietą okazała się Anna Zaczyńska (00:48:27), zaś najszybszym chodziarzem Ireneusz Lubiatowski (00:43:48). Warto nadmienić, iż pan Ireneusz jest rekordzistą pod względem liczby zwycięstw, jako że od pierwszej edycji imprezy niezmiennie zajmuje najwyższe miejsce na podium.

Co roku GOSiR próbuje zaskoczyć uczestników i obserwatorów. 28. maja nie będzie inaczej. Tym razem ciekawostka będzie dotyczyła bezpośrednio miejscowości, w której bieg obywa się – Dąbrówki. Chcesz się dowiedzieć, co jest niespodzianką? Weź udział w biegu, ukończ zawody i przekonaj się osobiście.

Konkurs fotograficzny dla kibiców

Uwaga kibice i amatorzy fotografii sportowej! Kibicujcie z aparatami fotograficznymi w pełnej gotowości do strzału, róbcie zdjęcia i weźcie udział w konkursie. Z nadesłanych w konkursie zdjęć powstanie galeria, a za najlepsze i najciekawsze w ocenie komisji konkursowej fotograficzne trofea z wydarzenia, przyznane zostaną nagrody. Warto kibicować z aparatem fotograficznym w dłoni – nie tylko na starcie i mecie, ale na całej długości 10-kilometrowej trasy biegowej, która ma wiele fotogenicznych fragmentów. Szczegóły na stronie internetowej: dopiewo.pl.

Projekt runflyrun

To projekt mieszkańca Dąbrówki – Tomasza Baczyńskiego, zakochanego w Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki. Ma on na celu zachęcenie do udziału w wydarzeniu osób, które nie są pewne swoich biegowych możliwości. Treningi zostały podzielone na dwie strefy: kanapowca i szuracza, w zależności od stopnia zaawansowania i chęci przyszłych zawodników. Szczegóły: funpage Runfunrun.

Urząd biega

Po raz pierwszy w tej edycji biegu własną drużynę wystawił Urząd Gminy Dopiewo. Kilkunastu urzędników pobiegnie w koszulkach z napisem „Urząd Biega” – z przodu oraz „Urzędnik też człowiek” – z tyłu. – Jesteśmy tacy sami jak mieszkańcy naszej gminy, będący przedstawicielami różnych profesji. Aktywność fizyczna przekłada się na aktywność w innych sferach życia. – mówią urzędnicy.

Zobacz fotorelację z biegu, który odbył się w 2015 roku – kliknij tutaj

A także w 2014 roku: kliknij tutaj

z 2013 roku: kliknij tutaj

i z 2012 roku: kliknij tutaj

 

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

Marcin Napierała

Fot. Archiwum GOSiR

Dodaj komentarz