Operatorzy kamer wykryli aż 3030 zdarzeń wymagających interwencji


Miasto przykłada dużą wagę do rozwoju i unowocześniania systemów i technologii monitoringu miejskiego. Kamery zwiększają szansę na wykrycie przestępstw i wykroczeń już w momencie ich popełniania, a nagrania mogą być dowodem w prowadzonych postępowaniach. Monitoring ma też ogromne znaczenie prewencyjne – odstrasza potencjalnych przestępców, a także zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Do systemu monitoringu dostęp ma około 400 użytkowników. Są to pracownicy straży miejskiej, policji, ZDM, MPK, CZK, straży granicznej, ABW, urzędu miasta, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Komendy Miejskiej PSP.

Inicjatywa utworzenia jednego, miejskiego centrum oglądu zrodziła się już w 2018 roku w związku ze znacznym wzrostem liczby kamer włączonych do systemu monitoringu oraz planami dalszej jego rozbudowy. Głównym celem było efektywniejsze zarządzanie pracownikami obsługującymi całodobowo stacje zlokalizowane dotychczas w budynkach 6 komisariatów. Koszt inwestycji utworzenia Centrum wyniósł blisko 2,5 mln zł. Podczas prac wykorzystano ok. 8 km kabli.

Kolejny rok, kolejne nowe kamery

W 2023 roku na rozbudowę i modernizację monitoringu miejskiego miasto Poznań planuje przeznaczyć ponad 2,5 mln zł. Od początku tego roku do systemu monitoringu na terenie osiedli: Wilda, Zielony Dębiec, Świerczewo i Stare Miasto włączono 17 nowych kamer oraz zmodernizowano 3. Na tym jednak nie koniec.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz