Bezpieczeństwo to nasz wspólna sprawa. Debata w Tarnowie Podgórnym (ZDJĘCIA)


Debata na temat bezpieczeństwa odbyła się 11 maja w Tarnowie Podgórnym. Na zaproszenie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu odpowiedzieli radni, sołtysi i mieszkańcy Tarnowa Podgórnego, Dopiewa i Rokietnicy, czyli trzech gmin, które podlegają pod komisariat w Tarnowie Podgórnym. Na spotkanie przyszła też grupa tarnowskich gimnazjalistów

Za stołem usiedli zastępca komendanta miejskiego policji w Poznaniu insp. Adam Kachel,  komendant komisariatu w Tarnowie Podgórnym podinsp.. Marian Gogołek, wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, wójt Rokietnicy Bartosz Derech, zastępca wójta Dopiewa Paweł Przepióra oraz reprezentująca gospodarzy zastępca wójta Tarnowa Podgórnego Ewa Noszczyńska-Szkurat.

Na  początku policjanci przedstawili swoją ocenę poziomu bezpieczeństwa, wskazując m.in. najbardziej niebezpieczne miejsca w ruchu drogowym (to np. ul. Rokietnicka w Tarnowie Podgórnym czy ul. Kolejowa w Rokietnicy). Omówili także programy prewencyjne prowadzone przez poznańską komendę, sporo uwagi poświęcając Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz działaniom w ramach akcji „Razem Bezpieczniej”  (tu wiele działań na rzecz bezpieczeństwa seniorów!).

Potem przyszedł czas na pytania z sali. Mieszkańcy zgłaszali niebezpieczne ich zdaniem sytuacje, prosząc o interwencję. Najwięcej z nich dotyczyło ruchu drogowego: zarówno samochodów (nadmierna prędkość, ruch samochodów ciężarowych), rowerzystów (niekorzystanie ze ścieżek rowerowych) i pieszych. Ale także jeżdżenia quadami  i motocyklami terenowymi po terenach leśnych, spalania odpadów czy częstotliwości obecności patroli w poszczególnych miejscowościach. Przedstawicielka gimnazjalistów poprosiła o zwracanie policyjnej uwagi osobom nietrzeźwym korzystającym z komunikacji miejskiej lub palącym papierosy na przystankach autobusowych i innych miejscach publicznych.

Komendanci oraz przedstawiciele władz samorządowych notowali wszystkie uwagi i odpowiadali na zadawane pytania. Policjanci mówili, iż to, że nie widać patroli nie oznacza, że działania na danym terenie nie są prowadzone. Podziękowali także za pozytywną ocenę ich pracy. Samorządowcy omówili gminne inwestycje drogowe na rzecz bezpieczeństwa we wskazanych przez mieszkańców miejscach.

Szeroka tematyka poruszanych zagadnień oraz zainteresowanie mieszkańców pokazało, że takie debaty są potrzebne. Już wkrótce zostaną wprowadzone cykliczne spotkania w poszczególnych gminach. ARz

Fot. Adam Michta

Dodaj komentarz